• „Umiem pływać”

  Program „Umiem Pływać” to jedna z form aktywizacji polskich uczniów wspierana przez Ministerstwo Sportu

  i Turystyki. Zakłada systematyczny i powszechny udział dzieci w pozaszkolnych zajęciach sportowych. Dzieci  uczą się podstaw pływania, a także zasad bezpiecznego przebywania w wodzie i w pobliżu akwenów wodnych. Głównym celem programu jest aktywizacja fizyczna dzieci, nabycie podstawowych umiejętności pływania, profilaktyka wad postawy oraz nadwagi i otyłości.

  31 maja 2023 roku zakończył się program „Umiem pływać” skierowany dla uczniów klas drugich. Przez 10 tygodni osiemdziesięciu siedmiu uczniów uczestniczyło w zajęciach nauki pływania w Parku Wodnym w Tarnowskich Górach. Efektem systematycznej nauki było zdanie egzaminu i zdobycie karty pływackiej przez 20 uczestników programu.

  Na zakończenie zajęć wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy.

  Nasi drugoklasiści umieją pływać. Gratulujemy.

 • Festyn z okazji 90-lecia

  Serdecznie zapraszamy!

 • CZERWIEC Z PROFILAKTYKĄ – BEZPIECZNE WAKCJE !!!

  Psychoterapeuci Śląskiego Centrum Profilaktyki i Psychoterapii w Katowicach będą prowadzić warsztaty profilaktyczno  -wychowawcze w klasach V – VI.

  Zapraszamy wszystkich uczniów do aktywnego uczestnictwa w zajęciach.

  Oto harmonogram zajęć:

   

  1) klasy VI – 7 czerwca  –  „Smartfon – przyjaciel czy wróg czyli jak żyć w świecie nowych technologii?”

  Zdajemy sobie sprawę, że nowe technologie są częścią życia współczesnego człowieka. Program profilaktyczny „Smartfon- przyjaciel czy wróg ? – czyli jak żyć w świecie nowych technologii ?” powstał po to, by zachęcić dzieci i młodzież do świadomego i racjonalnego korzystania ze smartfonów. Podczas zajęć poruszymy zagadnienia związane z coraz częściej występującym uzależnieniem od tego typu urządzeń. Odpowiemy na pytania kiedy można mówić o uzależnieniu i kiedy powinniśmy być już zaniepokojeni? Zwrócimy także uwagę na zjawisko zaniedbywania realnych kontaktów na rzecz wirtualnych. Postaramy się uświadomić młodym ludziom, że rozmowa przez komunikator nie jest w stanie nam zastąpić spotkania z drugim człowiekiem. Podczas zajęć poruszymy także temat wolności i prywatności w cyberprzestrzeni. Poy także, jak mądrze korzystać z nowych technologii.

   

  2) klasy V – 5 i 6 czerwca – "CyberPrzemoc?

   

  Elementy cyberprzemocy pojawiały się zawsze w oferowanych przez nas programach o uzależnianiach od telefonu i komputera. W pewnym momencie problem okazał się jednak na tyle istotny a przykładów można było mnożyć tak wiele, że koniecznym stało się opracowanie oddzielnych warsztatów na ten temat. CyberPrzemoc to głównie przykłady z życia wzięte. Dwugodzinny program przypomina najważniejsze kwestie związane z cyberbezpieczeństwem i konsekwencjami łamania prawa w Sieci.

   

  Zachęcamy również rodziców do skorzystania z porad umieszczonych na stronie centrum, które dotyczą tematów:

  PROFILAKTYKA – JAK ZAPOBIEGAĆ I CHRONIĆ?

  JAK ROZPOZNAĆ, ŻE DZIECKO BIERZE NARKOTYKI? Objawy uzależnienia.

  CO ROBIĆ I GDZIE SZUKAĆ POMOCY?

  Więcej informacji na stronie: www.centrumprofilaktyki.org.pl

   

  Joanna Koch

  pedagog szkolny

 • Wiosenny festiwal profilaktyki w klasach I-IV

  Serdecznie zapraszamy

 • Spotkanie entomologiczne

  Klasa 1c to mały pracowity ul, wyjątkowo rządzi tu nie Królowa, a DOBRY KRÓL. Podczas edukacji przyrodniczej uczniowie mieli okazję dowiedzieć się jak wygląda życie w ulu. Wychowankowie zobaczyli również wiele innych owadów, ich stadia rozwojowe oraz miejsca żerowania. Barwne motyle dodały skrzydeł uczniom klasy oraz Oddziałowi Przygotowawczemu podczas realizacji innych edukacji. Zajęcia z całą pewnością urozmaiciło spotkanie z leśnikiem, którym mało kto wie jest Pan Wiktor. Dzieci z pierwszej ręki mogły dowiedzieć się o pracy leśnika, a i  „wskoczyć na chwilę w jego mundur". Całość wydarzenia zakończyła się otrzymaniem wyjątkowych certyfikatów „Strażników Lasów" - jako że uczniowie są współautorami „Giga Laurki" dla osób, które chronią nasze lasy.

   

 • Jubileusz 90-lecia!

  Już w przyszły piątek i sobotę serdecznie zapraszamy na uroczystość 90-lecia Naszej Szkoły!

 • EGZAMIN ÓSMOKLASISTY

 • Samorząd Uczniowski serdecznie zaprasza do udziału w akcji „Odpocznij Kochana Mamo!"

  Drodzy Uczniowie,

  przygotujcie niesamowite śniadanie, obiad, kolacje dla swoich Mam. Stwórzcie oryginalny prezent, wykonajcie wspaniały gest i podzielcie się tym z nami! Zróbcie zdjęcie lub nagrajcie film - dajcie znać! Swoje propozycje można wysyłać na maila: samorzad.uczniowski@sp3tg.pl

  Najciekawsze propozycję udostępnimy na naszej stronie internetowej i Facebooku 😊

   

  Dzień Matki to szczególny dzień 😊 Chcemy, aby nasze Mamy na długo go zapamiętały! 😊

   

  Zachęcamy do udziału w akcji! 😊

  Samorząd Uczniowski wraz z Opiekunami 😊

 • Finał Szkolnego „Mam Talent!" – Akcja Samorządu Uczniowskiego

  Miło nam ogłosić Finał Szkolnego „Mam Talent!" - który odbędzie się 30.05.2023 r. o godzinie 9:00 na sali gimnastycznej w Naszej Szkole.

  Przypominamy listę finalistów:

  Zuzanna Kocik

  Emma Saa Figueroa

  Marta Pawełek

  Emilia i Pola Kaleta

  Antonina Fils

  Tymek Kuliberda

  Hania Kuliberda

  Liliana Styczeń

  Julia Kocot

  Hania Drosik

  Mikołaj Chamioło i Aleksander Adamowski

  Artur Skiba

  Mateusz Wieczorek

   

  Każdy uczestnik może wykonać ten sam lub inny występ artystyczny w kategorii zaprezentowanej w półfinale.

  Prosimy o wcześniejsze przygotowanie podkładu muzycznego lub podanie tytułu piosenki niezbędnej do wykonania występu 😊

  Występ powinien trwać nie dłużej niż 3 minuty 😊

   

  W razie pytań zachęcamy do kontaktu z członkami Samorządu Uczniowskiego lub opiekunem Panem Wiktorem (sala 29) 😊

  Powodzenia! 😊

 • Wycieczka klasy 3a i 3c

  16 maja 2023 r. klasy 3a i 3c miło i kreatywnie spędziły czas na wycieczce w Funzeum w Gliwicach. Funzeum, to muzeum światła i koloru. W trakcie wycieczki dzieci zwiedziły dwie wystawy: Wystawę Koloru oraz Światła. Na Wystawie Koloru zapoznały się z pryzmatem i wyruszyły w podróż po wszystkich kolorach tęczy. Natomiast na Wystawie Światła, poznały różne rodzaje zwierciadeł, w których mogły dowolnie się przeglądać. Sprawdziły także dzięki otrzymanym bransoletkom, czym jest fluorescencja. W czasie wolnym, po niesamowitych wrażeniach, uczestnicy wycieczki odpoczywali w funzealnej strefie relaksu. Zabawom nie było końca. Była to wycieczka pełna niezapomnianych wrażeń.

 • Pomoc wolontariuszy

  W dniu 18.05 wolontariusze naszej szkoły pomogli podczas Dnia Otwartego w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Tarnowskich Górach. Dla dzieci przygotowano liczne atrakcje m.in. wodne tatuaże, malowanie twarzy, kącik artystyczno-plastyczny, watę cukrową, popcorn i inne. Młodzież rozegrała mecz piłki nożnej oraz zaprezentowała przygotowany program artystyczny.
  Gwiazdą spotkania była Pani Bernadeta Kowalska wraz z zespołem.
 • Marta Pawełek finalistką III etapu Kuratoryjnego Konkursu Przedmiotowego z Języka Polskiego!!!

  Po wielu żmudnych przygotowaniach, nocach spędzonych na nauce, ogromnym stresie związanym z samym przebiegiem olimpiady oraz długim oczekiwaniem na upragniony rezultat, uczennica klasy 8d , Marta Pawełek została finalistką III etapu Kuratoryjnego Konkursu Przedmiotowego z Języka Polskiego!!!
   
  Marto, serdecznie Ci gratulujemy, dziękujemy za włożoną pracę
  i poświęcony czas oraz życzymy dalszych sukcesów.
   
  Serdeczne gratulacje przesyłamy Rodzicom oraz nauczycielowi języka polskiego – Pani Katarzynie Binias.
 • Konkurs recytatorski

  W dniu 9 marca 2023 odbyły się powiatowe przesłuchania w konkursie recytatorskim.
  MAŁY OKR W kategorii Recytacja I miejsce zajął, reprezentujący naszą szkołę, Ksawery Króliczewski z klasy 8b, natomiast w kategorii Wywiedzione ze słowa I miejsce zajęła również uczennica naszej szkoły - Marta Pawełek z klasy 8d, reprezentująca Miejski Dom Kultury w Tarnowskich Górach. Zwycięzcy pierwszego miejsca reprezentowali nasz powiat w eliminacjach regionalnych, które odbyły się w Instytucie Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego w Katowicach.
   
  W eliminacjach REGIONALNYCH „Mały OKR” dla szkół podstawowych w subregionie katowickim uczeń Ksawery Króliczewski zdobył wyróżnienie.
   
  Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!
   
 • WYCIECZKA KLAS 5B I 5C DO PLANETARIUM W CHORZOWIE

  11.05.2023r. klasy 5b oraz 5c wybrały się do PLANETARIUM w Chorzowie. Najpierw uczniowie uczestniczyli w zajęciach po sferycznym niebie planetarium pt. „CZTERY PORY ROKU”, podczas których dowiedzieli się dlaczego gwiazdy spacerują po niebie, kiedy Słońce wschodzi dokładnie w miejscu geograficznego wschodu, a także jak wraz ze zmianą pór roku zmienia się wygląd nocnego nieba. Na zajęciach tych omawiane były takie zagadnienia jak: orientacja na sferze niebieskiej – kierunki świata, gwiazdy i gwiazdozbiory, model geocentryczny budowy świata, teoria heliocentryczna Mikołaja Kopernika, ruch obrotowy Ziemi - zmiana dnia i nocy oraz ruch obiegowy Ziemi - zmiany pór roku.

  Następnie uczniowie uczestniczyli w warsztatach klimatycznych, na których zabawili się
  w meteorologów badających stany pogody. Dowiedzieli się wiele o zjawiskach pogodowych,
  a także o ogródku meteorologicznym i przyrządach służących do ich obserwacji i pomiaru. Dokonywali również samodzielnie pomiaru temperatury, wilgotności powietrza, siły wiatru oraz opadów za pomocą tradycyjnych przyrządów, a także specjalistycznych przyrządów elektrycznych.

  Pogoda tego dnia dopisała, więc w przerwie między zajęciami i warsztatami dzieciom udało się także pospacerować po pięknym Parku Śląskim i poobserwować piękną przyrodę, a także odpocząć na jej łonie w wiosennych promieniach słonecznych. Uczniowie bardzo zadowoleni i zrelaksowani wrócili do domu bogatsi o nową wiedzę astronomiczną i meteorologiczną.

 • WARSZTATY PSZCZELARSKIE

  W czwartek 11. maja uczniowie klas 1a, 1b i 1d uczestniczyli w warsztatach pszczelarskich, które zorganizowano w naszej szkole. Pan Marek Kulawik, który jest pszczelarzem, wraz ze swoją córką Mają chętnie podzielili się z dziećmi swoją wiedzą o życiu pszczół. Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną nt. życia pszczół, budowy ula, produktów pszczelich. Wykonali własnoręcznie świece z wosku pszczelego. Oglądali w ogrodzie szkolnym prawdziwy ul z bliska ( baza pszczół). Pan Marek otwierał
  ul i omawiał jego budowę. Pokazał ramkę z woskiem pszczelim. Jako iż pogoda dopisała, pszczelarz przyniósł ze sobą żywe pszczoły w specjalnej ramce. Uczestnicy warsztatów przymierzyli kapelusze pszczelarskie. Na koniec nastąpiła degustacja pysznego miodu.

   

   

 • SZACHOWY FINAŁ - co to były za emocje 😀

  26 kwietnia 2023 roku odbył się wielki finał Szachowych Mistrzostw Szkół Podstawowych Powiatu Tarnogórskiego w siedzibie  szachowego UKS G4 w Tarnowskich Górach.  W turnieju finałowym wzięło udział 24 najlepszych szachistów z powiatu tarnogórskiego, którzy walczyli o zwycięstwo indywidualne oraz dodatkowe punkty w klasyfikacji międzyszkolnej.  W sumie udział wzięło dzięki temu wydarzeniu blisko 1000 zawodników!

  Nasz zawodnik MACIEJ SZYDŁO z klasy 8a wywalczył 6 miejsce - GRATULUJEMY 👍👍👍

 • Mistrzostw Polski Judo Kata

  Z Mistrzostw Polski Judo Kata, które odbyły się 14 maja w Radomiu, troje uczniów naszej szkoły z klasy 8a wróciło z medalami!

  Iga Graf i Karolina Surowy zdobyły złoty medal i tytuł Mistrzyń Polski natomiast Paweł Głaz startujący w parze z Jakubem Ochmanem z SP 10 zdobyli srebrny medal i tytuł Wicemistrzów Polski.
  Gratulujemy 😀💪

 • Wycieczka klasy II d do WORD w Bytomiu

  W środę 10 maja klasa II d pojechała na wycieczkę do Regionalnego Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego znajdującego się Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Bytomiu. Podczas wycieczki uczniowie poszerzali wiedzę na temat bezpiecznych zachowań w ruchu drogowym. Ćwiczyli czas reakcji na symulatorze przejścia dla pieszych, rozpoznawali znaki drogowe i numery alarmowe. Dowiedzieli się jak szybko i sprawnie wezwać pomoc oraz jak zachować się w przypadku zagrożenia życia. Doskonalili na fantomach umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Na zakończenie zwiedzali Galerię Motoryzacji i Techniki, w której znajdują się zabytkowe pojazdy. To była  bardzo interesująca wycieczka.

 • Wycieczka do Funzeum w Gliwicach.

  Funzeum to muzeum światła i koloru, gdzie sztuka i nauka spotykają się z dobrą zabawą. Można tam biegać, śmiać się, doświadczać – bawić się ,,funtastycznie!”

  Tak właśnie zrobili uczniowie z klasy II a oraz II b.

  Mogli uwolnić swoją wyobraźnię i kreować ją na swoich zasadach. Krok po kroku poznawali magiczny świat i podczas beztroskiej zabawy mogli sporo się dowiedzieć.

  Na 4 tysiącach metrów kwadratowych było ponad 50 ekscytujących, multisensorycznych i interaktywnych instalacji, w kilkunastu pomieszczeniach inspirowanych magią światła i kolorów. Instalacje były podzielone na dwie wystawy: Kolor i Światło, gdzie przemycono dla dzieci zagadnienia z fizyki, biologii, historii i sztuki.

  Na Wystawie Koloru dzieci zapoznały się z pryzmatem, dowiedziały się, jak powstaje tęcza i z czym kojarzą się jej poszczególne kolory.  

  Na Wystawie Światła poznały zwierciadła, naturalne i sztuczne źródła światła, dowiedziały się, czym jest kalejdoskop i fluorescencja.

  To była edukacja przez zabawę. Wszyscy wrócili do szkoły zadowoleni, pełni pozytywnych i niezapomnianych wrażeń. Polecamy to miejsce innym klasom.

   

 • Dzień Europy

  W dniu 09 maja w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Europy. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły mieli przeprowadzone lekcje na temat Europy, oglądali filmy edukacyjne o Europie i Unii Europejskiej oraz wykonali wspaniałe prace na temat wylosowanego kraju europejskiego. Prace te następnie zostały powieszone na korytarzach aby wszyscy mogli się z nimi zapoznać. Prace były zróżnicowane pod względem technik, były barwne i zawierały wiele ciekawostek z historii i kultury państw.

   

strona:

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa nr 3 im. ks. Franciszka Blachnickiego
  42-600 Tarnowskie Góry
  ul. Wyspiańskiego 1
  sp3tg@poczta.onet.pl
 • (+48) 32 285 27 54