Programy i projekty

 • Zebranie z rodzicami 14 grudnia 2023r

  Serdecznie zapraszamy na zebranie z rodzicami, które odbędzie się 14 grudnia wg następującego planu:

  16.30 – spotkania z wychowawcami w salach lekcyjnych dla klas 1-3 godz.

  17.00 – spotkania z wychowawcami w salach lekcyjnych dla klas 4-8

 • Mikołajki w 5A ;)

 • Dzień Kultury Śląskiej

  5 grudnia odbył się w naszej szkole Dzień Kultury Śląskiej .

   

  Klasy pierwsze  miały zorganizowane spotkania z GWARKIEM w swoich salach lekcyjnych.

   

  Uczniowie w tym dniu ubrali elementy stroju śląskiego. Dziewczynki- wianki, spódnice w kwiaty, czerwone korale, a chłopcy - białe koszule, czerwone wstążki zamiast krawata, czapki górnicze.

   

  Chętne dzieci wzięły udział w konkursie słowno-plastycznym: ŚLĄSKI SŁOWNICZEK OBRAZKOWO-WYRAZOWY. Konkurs polegał na wylosowaniu dwóch liter alfabetu, zaprojektowaniu i wykonaniu dwóch karty do słownika.

   

  Na lekcjach wykorzystywano materiały dotyczące gwary, muzyki, kultury, zwyczajów i tradycji śląskich. Były to filmy, prezentacje, nagrania oraz różne teksty. Przygotowywano także śląskie potrawy. Wodzionką zajadali się uczniowie z klasy III a. Spotkali się również z górnikiem, który opowiedział dzieciom o trudnej i niebezpiecznej prazy pod ziemią. Każda klasa na swój sposób podjęła działania, by aktywnie, twórczo i ciekawie spędzić ten dzień.

   

   

   

  Przed nami jeszcze konkurs gwary śląskiej, który odbędzie się w styczniu

   

  Serdecznie dziękujemy Rodzicom, Dziadkom za współpracę i zaangażowanie i pomoc w przygotowaniu elementów stroju śląskiego, a Radzie Rodziców za wsparcie finansowe.

   

   

   

   

   

  Organizatorzy – Ilona Gustowska, Katarzyna Binias

   

 • Aktywność na świeżym powietrzu zimą

  Zima to doskonała okazja, aby spędzić czas z dzieckiem na świeżym powietrzu. Tylko 35% dzieci w wieku od 5 do 17 lat otrzymuje zalecaną ilość aktywności fizycznej. Aktywność na świeżym powietrzu zimą to doskonały sposób na rozładowanie napięcia, odstresowanie się, jednocześnie dodaje energii i wspomaga koncentrację, pozwala się dotlenić, poprawia krążenie, wzmacnia serce, poprawia sprawność mózgu, nastraja pozytywnie, poprawia jakość snu, wspomaga działanie układu oddechowego, poprawa wydolność płuc. Zabawy na świeżym powietrzu doskonale wpływają na kondycję fizyczną, wzmacniają ciało, pozwalają zachować szczupłą sylwetkę. Dlatego nauczyciele wychowania fizycznego Pan Mateusz Zagrocki i Sebastian Staś udali się z klasą 4B do Parku Miejskiego na zajęcia na śniegu, gdzie panowało dużo uśmiechu, radości, zabaw, lepienia bałwanów, zjazdów na sankach i wiele innych. W myśl zasady, nie ma złej pogody jest zła odzież ;)

 • 6 grudnia w klasie 1B

  6 grudnia uczniowie klasy 1B przynieśli do szkoły swoje ulubione gry planszowe. Była to okazja do wspólnej zabawy i integrowania się z koleżankami i kolegami.

 • Wieczór filmowy

   Zapraszamy na fotorelacja z wieczorku filmowego dla klas 2 organizowanego przez świetlicę szkolną w ubiegłym tygodniu

 • Odwiedziny Gwarka Krzysztofa

  W ramach Dnia Śląskiego, 5 grudnia 2023 do naszej skoły zawitał Gwarek Krzysztof, członek Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Opowiedział uczniom klas pierwszych o Zabytkowej Kopalni Srebra i o Sztolni Czarnego Pstrąga. Nie zabrakło ciekawostek na temat pracy gwarków/górników tarnogórskich.

  Gwarek pokazał dzieciom narzędzia górnicze (pyrlik i żelozko), kaganek, oraz to, czego górnicy poszukiwali: galenę, czyli rude ołowiu z odrobiną srebra.  Razem szukaliśmy miejsc związanych z tarnogórskim górnictwem. Na koniec pozdrowiliśmy się nawzajem tradycyjnym górniczym Szczęść Boże! A wszystko to działo się w ramach obchodów Dnia Śląskiego i Barbórki. Dzieci przebrały się w stroje śląskie i górnicze i razem z gwarkiem przypominały sobie o śląskiej tradycji.

 • Psiaki, kociaki i wszystkie bezdomniaki ...

  Pod koniec listopada klasa III d włączyła się w miejską akcję wspierania schroniska „Cichy kąt” pt.: „Psiaki, kociaki i wszystkie bezdomniaki”. Uczniowie wraz z rodzicami zebrali suchą i mokrą karmę, zabawki i środki czystości. Zebranymi darami wypełnili ustawiony w Parku Wodnym kosz i pomogli zwierzakom ze schroniska.

 • Orzeł Matematyczny

 • Igrzyska Dzieci w Tenisie Stołowym

  W listopadzie  szkolna reprezentacja wystartowała w Igrzyskach Dzieci w Tenisie Stołowym. Nasi uczniowie wygrywając kolejno zawody rejonowe i półfinał wojewódzki dotarli do ścisłego finału,  w którym zajęli ostatecznie 7 miejsce  dziewczęta i 8 miejsce chłopcy. W składzie reprezentacji dziewcząt wystąpiły Zuzia Kocik  - 4a i Michalina Surowy - 4a, reprezentacja chłopców: Fabian Biolik i Xawery Wróblewski obaj 6a. Gratulujemy 👏💪🏓

 • Mikołajki w naszej szkole!

  Serdczenie zapraszamy ;)

 • Światowy Dzień Pluszowego Misia

  Dnia 25 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia. W naszej szkole z tej okazji została przygotowana wystawa w bibliotece szkolnej książek z Misiem w roli głównej. Uczniowie mieli na sobie ubrania z misiami. Gościliśmy w szkole również sporo pluszowych misiów i książek z tym bohaterem.

 • Klasowy Turniej Rycerski

  Klasa III a zorganizowała Klasowy Turniej Rycerski w formie sportowej. Uczestniczyli w nim wszyscy uczniowie. Przygotowali stroje rycerzy i dam dworu wykorzystując materiały ekologiczne - surowce wtórne. Rycerze tworzyli herby, tarcze, miecze, zbroje, hełmy i rumaki, a damy dworu sukienki, nakrycia głowy, fryzury.

  Na początku wszyscy zapoznali się z Kodeksem Rycerskim:

  1. Rycerz zawsze broni słabszych.
  2. Jest uczciwy.
  3. Nigdy nie łamie danego słowa honoru - honor to rzecz święta.
  4. Sumiennie wypełnia swoje obowiązki.
  5. Nigdy nie kłamie

  Potem wysłuchali mowy powitalnej kierowanej do dam dworu, poznali zestaw zadań i podzielili się na trzy drużyny. Każda drużyna miała po dwie damy dworu i pięciu rycerzy. Wszyscy ćwiczyli:

  • celność - trafianie woreczkiem w tarczę,
  • zręczność - łapanie mieczem rzucanej w górę szarfy,
  • zwinność- pokonywanie przeszkody - liny,
  • współpracę w grupie - wymyślanie i prezentowanie drużynowego okrzyku.

  Turniej zakończono pokazem rumaków i podliczeniem punktów za poszczególne konkurencje. Ogłoszono wyniki i pogratulowano zwycięzcom. Wszyscy świetnie się bawili.

   

 • Program profilaktyczny "Przyjaciele Zippiego" 

   Uczennice i Uczniowie klasy 2c pod pilnym okiem wychowawcy Pana Wiktora od początku roku szkolnego biorą udział w programie profilaktycznym „Przyjaciele Zippiego”. Jest to międzynarodowy program promocji zdrowia psychicznego, który kształtuje i rozwija umiejętności psychospołeczne u dzieci. Uczy różnych sposobów radzenia sobie z trudnościami i wykorzystywania nabytych umiejętności w codziennym życiu oraz doskonali relacje dzieci z innymi ludźmi. Nie koncentruje się on na dzieciach z konkretnymi problemami czy trudnościami, ale promuje zdrowie emocjonalne wszystkich dzieci. Cząstkę zajęć zdradzamy w fotorelacji 😊

 • Zakończenie zbiórki dla schroniska

  Opiekunowie Szkolnego Koła Wolontariatu i Samorządu Uczniowskiego dziękują uczniom naszej szkoły oraz ich rodzicom za aktywny udział w zbiórce dla schroniska w Miedarach. Dzięki Waszemu zaangażowaniu zebraliśmy duże ilości karmy, a także koce, ręczniki, żwirki i zabawki.

  Serdecznie dziękujemy!

 • Wycieczka do Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek w Radzionkowie

  W środę 22 listopada uczniowie klasy 2c i 3c wybrali się na wycieczkę do Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek w Radzionkowie. Wychowankowie mogli zobaczyć, jak wyglądała „dawna szkoła”, posłuchać wielu ciekawostek oraz zobaczyć niesamowitą kolekcję zebraną przez założyciela muzeum. Dzieci obejrzały film „Chleb”, który przybliżył historię chleba oraz związane z nim tradycję. Następnie Uczennice i Uczniowie mogli samodzielnie wykonać plecionkę, a następnie spróbować swojego wypieku. Wyjazd z pewnością można zaliczyć do udanych! 😊

 • Kiermasz Jesienny

  W czwartek 23 listopada w naszej szkole odbył się „Kiermasz Jesienny” zorganizowany przez Bibliotekę Szkolną oraz Samorząd Uczniowski. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem, sprawiło wszystkim wiele radości 😊 Bardzo dziękujemy za udział oraz wszelką pomoc! 😊

 •  Lekcja matematyki w Banku

   Lekcja matematyki w Banku - "Poznajemy jednostki monetarne w praktyce". Uczniowie mogli zobaczyć gdzie wpłacamy pieniądze u doradcy, jak są one zabezpieczone. Poznali zasadę działania wpłatomatu i bankomatu. Uczniowie klasy 4a mieli okazję zobaczyć liczarke do monet i do bilonu. Mogli zadać Pani dyrektor banku pytania i mieli ich mnóstwo. 
  Na lekcji w szkole mogli policzyć ile monet mieści się w glizach/rulonach. Policzyć ile jest banknotów w jednej paczce. Dodatkowo grali w grę: "Ja mam, kto ma?" i musieli samodzielnie odliczyć zapisaną kwotę pieniędzy z zabawkowych pieniędzy. 
  Połączenie zabawy, nauki i praktyki kolejny raz dało świetne efekty :) W prezencie każdy otrzymał grę Finansiaki,  w która zapewne zagramy na lekcji matematyki.

 • Dzień Życzliwości 

   

         We wtorek 21 listopada w naszej szkole odbył się „Dzień Życzliwości" – akcja Samorządu Uczniowskiego. Uśmiech, serdeczność oraz dobre słowo są znakomitym lekarstwem na całe zło, a sama życzliwość daje ogromną siłę. W ramach akcji Uczennice, Uczniowie, Nauczyciele oraz Pracownicy przyszli do szkoły ubrani w kolorze żółtym jako symbol radości i optymizmu. Na szkolnych korytarzach zawisły plakaty z „Dobrym słowem" – każdy mógł zabrać miłe słowo dla siebie lub podarować drugiej osobie. Dzień ten upłynął pod znakiem życzliwości, uśmiechu i pozytywnej energii. Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia.

   

  Dużo Życzliwości oraz Słońca życzy:

   

   Samorząd Uczniowski wraz z Opiekunami 😊

 • Wycieczka ósmoklasistów do Pszczyny i Jaworzna

  W dniu 3 listopada 2023 roku klasy ósme pojechały zwiedzać nasz kraj ojczysty w ramach programu „Poznaj Polskę”.

   

  Program wycieczki przewidywał najpierw przyjazd do Pszczyny, gdzie młodzież zwiedzała przypałacowy park oraz pałac rodziny von Pless. Dawna rezydencja magnacka pokazała młodzieży swoje niezwykłe oblicze. Piękne wnętrza wprowadziły zwiedzających w niemal bajkowy świat. Przewodnicy opowiedzieli historię rodziny von Pless oraz zdradzili liczne ciekawostki związane z architekturą pałacu.

   

  Następnym punktem wycieczki było miasto Jaworzno, gdzie uczestnicy wycieczki trafili do Muzeum Dwóch Totalitaryzmów i poznali niezwykłą, a zarazem przerażającą historię tego miejsca. Kolejnym etapem zwiedzania było Muzeum Miasta Jaworzna, gdzie młodzi ludzie obejrzeli następujące wystawy stałe:  Salonik Mieszczański, Dzieje Górnictwa i Etnografia.

   

strona:

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa nr 3 im. ks. Franciszka Blachnickiego
  42-600 Tarnowskie Góry
  ul. Wyspiańskiego 1
  sp3tg@poczta.onet.pl

  Sekretariat szkoły otwarty w godzinach 7:00-15:00
 • (+48) 32 285 27 54