Programy i projekty

 • Niezwykłe spotkanie

  W dniu 15 listopada 2023 roku odbyło się w naszej szkole spotkanie autorskie z panią Izabellą Klebańską- autorką książek dla dzieci, dobranocek, bajek i piosenek. Spod jej pióra wyszły między innymi następujące utwory: Kaprys, żart i inne muzyczne fanaberie, Jak dżdżownica Akolada o muzyce opowiada, Muzyczna zgraja, Siostrzyczka.

  Pani pisarka spotkała się z piątoklasistami, aby opowiedzieć o swojej twórczości i zachęcić młodych czytelników do częstszego przenoszenia się w literackie światy wyobraźni. Podczas spotkania pani Klebańska zaserwowała uczniom ucztę literacko-muzyczną w postaci prezentacji wierszy i fragmentów prozy na tle muzyki klasycznej.

  Młodzież po spotkaniu mogła zakupić książki pani Klebańskiej, zdobyć autograf oraz zrobić sobie zdjęcie z pisarką.

 • Piesza wycieczka do Zabytkowej Kopalni Srebra.

  Klasa III a 16 listopada wybrała się na pieszą wycieczkę do Zabytkowej Kopalni Srebra. Skorzystała z nowatorskiej oferty, która powstała w efekcie współpracy Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych ze Stowarzyszeniem Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, które zarządza jedynym w regionie światowym dziedzictwem. Scenariusz trasy edukacyjnej został przygotowany w ramach Textour Project (w Europie jest 11 państw, które biorą udział w tym nowatorskim projekcie, wśród nich jest Polska, którą reprezentują właśnie Tarnowskie Góry) oraz wdrożony wspólnie z firmą LOCATIVO.

   

  Zajęcia pod ziemią odbywają się w Chodniku Okrężnym, wykorzystywanym na co dzień rzadko. Zostały zaplanowane tak, żeby wykorzystać charakter przestrzeni, która zachowała wiele cech dawnej kopalni, przez co w większym stopniu niż na trasie turystycznej można w niej obserwować zjawiska przyrodnicze i doświadczać historii. Podczas zajęć tworzona jest przestrzeń do samodzielnego badania, odkrywania, zdobywania informacji – uruchamiany jest proces edukacyjny oparty na doświadczeniu.

   

  Podczas warsztatów wykorzystywana jest idea czterech żywiołów: WODA, OGIEŃ, ZIEMIA, POWIETRZE.

   

 • Informacja Departamentu Wychowania i Edukacji Włączającej 

  Dzieci i młodzież w kryzysie psychicznym, które mają problemy w domu, w szkole, w tym w relacjach rówieśniczych, przy zapewnieniu anonimowości i pełnej dyskrecji, mogą skontaktować się ze specjalistami i otrzymać fachowe wsparcie w najtrudniejszych sytuacjach.

  W ramach działań telefonów/infolinii specjaliści świadczą również wsparcie osobom dorosłym, opiekunom i nauczycielom, którzy mają problemy z dorastającymi dziećmi.

  Załączone telefony gwarantują szybki dostęp do informacji i wsparcia, jak również podejmowanie interwencji w sprawach ważnych z punktu widzenia zdrowia psychicznego i bezpieczeństwa dzieci oraz młodzieży.

   

  https://dokumenty.mein.gov.pl/f201efc8-0ae9-4ad2-97d1-eb0b400d74f5/ramkapomocowa.png

   

  Z wyrazami szacunku  

  Departament Wychowania i Edukacji Włączającej 

 • Nauka przez zabawę klasy 4

  Nauka przez zabawę i praktyczne zastosowanie przynosi świetne efekty 🙂 Uczniowie klasy 4 szczegółowo "rozpracowywali" jednostki długości. Samodzielne musieli dobrać "narzędzie" do zmierzenia np drzwi, agrafki, parapetu, gumki, kremu czy kija. Następnie powtarzali porównywanie jednostek gdyż każda para pytała: " Kto ma więcej?" lub " Kto ma mniej ?". Dzieci spisały się rewelacyjnie.
  Na koniec każdy mógł sprawdzić czy da radę zrobić metrowy krok. Zabawa była doskonała:)

 • Święto Odzyskania Niepodległości

  Uroczysta Akademia odbyła sie w naszej szkole, jak co roku z okazji Święta Odzyskania Niepodległości. Zebraliśmy sie na sali gimnastycznej przy sztandarze szkoły. Wszyscy zebrani odśpiewali Hymn Państwowy. Następnie wybrzmiały wiersze, pieśni patrioyczne. Było wspólne śpiewanie.  Akademie przygotowała klasa 8b oraz uczennica z klasy IB pod opieką p. Anny Hoffmann-Greczyn oraz Krzysztofa Białasika. O oprawe multimedialną zadbał p. Piotr Ibrom.

 • Śladami Mistrzów

  Uczniowie klas sportowych -7A i 8A wraz z wychowawcami  brali udział w warsztatach sportowo- edukacyjnych- Śladami Mistrzów. Celem warsztatów było zmotywowanie uczniów do aktywności ruchowej, promocja zdrowego trybu życia, zdrowia fizycznego i psychicznego, promocja pozytywnych wartości, jakie niesie za sobą sport. Szkoła otrzymała Certyfikat z autografami pływaków: Otylii Jędrzejczak - mistrzyni olimpijskiej, 2-wukrotnej mistrzyni świata i 5-ciokrotnej mistrzyni Europy. A.Urbańczyk- Olejarczyk- rekordzistki i mistrzyni Polski, medalistka mistrzostw świata i Europy. Wojciecha Wojdaka- wicemistrz świata.

 • Podziękowanie dla Rady Rodziców

  Uczniowie klas młodszych serdecznie dziękują Radzie Rodziców naszej szkoły za zakup sprzętu sportowego, z którego korzystamy podczas zajęć ruchowych. Chętnie bawimy się
  i ćwiczymy z kolegami i koleżankami, mając do dyspozycji tak wiele różnorodnego sprzętu (piłki, szarfy, tunel, chusta animacyjna, skakanki, woreczki, obręcze).

  Zadbano również o torby, w których trzymamy sprzęt, aby był ład i porządek.

 • XI DYKTANDO NIEPODLEGŁOŚCIOWE „Po polsku o historii”

  Jak co roku uczniowie naszej szkoły licznie wzięli udział w XI Dyktandzie Niepodległościowym „Po polsku o historii”, którego etap szkolny odbył się 27 września. Miło mi poinformować,
  że do etapu wojewódzkiego (finałowego) zakwalifikowało się czworo naszych uczniów.

  Finalistami zostali: Kajetan Wojewódka VID, Anastazja Hamerska VIIC, Lena Święcicka VIIIB i Ryszard Gałązka VIIIA.

  26 pażdziernika w WOM-ie w Częstochowie uczniowie klas IV – VI pisali dyktando dotyczące malarza Włodzimierza Tetmajera, natomiast grupa starsza o międzywojennych wynalazcach: Janie Czochralskim, Józefie Kosackim i JackuKarpińskim.

  Szkolnym Mistrzom Ortografii gratulujemy!

 • „Odblaskowa Szkoła”.

  Nasza szkoła wzięła udział w Ogólnopolskim konkursie dla szkół podstawowych „Odblaskowa Szkoła”.Celem konkursu było zwrócenie uwagi pedagogów, rodziców i opiekunów na konieczność kontrolowania ustawowego obowiązku korzystania z elementów odblaskowych i promowanie wszelkich inicjatyw ograniczających zagrożenia w ruchu drogowym.Podczas konkursu w naszej szkole każdy uczeń otrzymał element odblaskowy. Zorganizowany został również konkurs plastyczny dotyczący bezpieczeństwa w ruchu drogowym, dziękujemy za złożone prace. Każdy uczestnik otrzyma upominek.

 • Lekcja matematyki w Banku :)

  Uczniowie klasy 7 szczegółowo zapoznawali się z ofertą oprocentowania lokat, kont oszczędności oraz kredytów aby potem móc policzyć ile konkretnie zarobią. Obliczenia procentowe w praktyce 🙂

 • Spektakl "Brzechwolandia"

  We wtorek 31 października uczniowie klasy 1a, 1b oraz 2b udali się na spektakl "Brzechwolandia" do Tarnogórskiego Centrum Kultury.


  "Brzechwolandia" okazała się być spektaklem pełnym zabawnych sytuacji, dowcipów i fascynujących postaci, które skradły serca wszystkich widzów. Śmiech i oklaski wypełniły teatr, a uczniowie aktywnie reagowali na każdy moment spektaklu

 • Zajęcia w świetlicy środowiskowej

  Wychowankowie świetlicy środowiskowej nie mogą narzekać na nudę. Podczas zajęć plastyczno-technicznych poznają wiele technik, a przy okazji tworzą niesamowite arcydzieła. Wszystkie dzieci mogą liczyć na pomoc w odrabianiu lekcji. Dla odprężenia polecamy gry i zabawy stolikowe. Każdego dnia dzieci otrzymują również podwieczorek, a wszystko smakuje lepiej przy ciepłej herbacie. Zachęcamy do zapoznania się z fotorelacją 😊

 • Święto Dyni🎃

  26 października był Pomarańczowy zawrót głowy w SP3. Klasy 3b i 7b poznawały kulturę krajów anglojęzycznych- Dzień Dyni
  🍂czy wiesz, że dynię spożywano już 9 000 lat temu w Meksyku?
  🍂istnieje ponad 150 odmian dyni
  🍂jest bardzo zdrowa (i pyszna). Zawiera witaminy A i C , luteinę (wspomaga wzrok), wapń (na mocne kości), magnez i żelazo
  🍂pysznie smakuje w zupach, cieście i ciasteczkach
  🍂z dyni można wyrzeźbić lampion a także wiele ciekawych kształtów.
  A tak bawili się uczniowie naszej szkoły:

 • Stacje zadaniowe

  Stacje zadaniowe rozmieszczone w klasie i na korytarzu to ciekawy sposób na powtórkę materiału przed sprawdzianem :) Uczniowie pracowali w parach i po prawidłowym rozwiązaniu zadania musieli znaleźć odpowiednią Stację Zadaniową.
  Było dużo dobrej zabawy :) Uczniowie świetnie sobie poradzili.

 • Wyjście klasy 2c do Muzeum w Tarnowskich Górach

  W piątek 27 października uczniowie klasy 2c wraz z wychowawcą Panem Wiktorem udali się do Muzeum w Tarnowskich Górach. Wychowankowie mieli okazję uczestniczyć w warsztatach pt. „Jak głosi legenda”. Usłyszana opowieść wyjaśniała przyczynę założenia miasta – Tarnowskie Góry, a także pokazywała jakie konsekwencje może mieć przypadkowe zdarzenie. Podczas zajęć dzieci tworzyły komiksową wersję poznanej legendy.

 • Udział w pilotowych zajęciach muzealnych klasy 2a

  11 października 2023r. klasa 2a wzięła udział w pilotowych zajęciach muzealnych, dotyczących naszego regionu - Śląska. Panie prowadzące - Lyjna i Ryjzka, opisały i przedstawiły elementy stroju śląskiego oraz posługując się językiem śląskim oprowadziły dzieci po naszym tarnogórskim muzeum. To było bardzo ciekawe doświadczenie regionalizmu 😊

   

 • Wycieczka do Londynu

  W tym tygodniu uczniowie naszej szkoły udali sie na wycieczkę do Londynu, gdzie zwiedzili wiele wspaniałych, popularnych i ważnych miejsc. 

 • Konsultacje z rodzicami

  W dniu dzisiejszym odbędą się konsultacje z nauczycielami dla rodziców. Nauczyciele będą dostepni od 16:30 do 17:30 w pokoju nauczycielskim lub w salach lekcyjnych. 

 • WYCIECZKA KLAS VI DO SZTOLNI „KRÓLOWA LUIZA” W ZABRZU

  25 października 2023 roku klasy 6B i 6C udały się na wycieczkę do SZTOLNI „KRÓLOWA LUIZA” w Zabrzu, gdzie zwiedziły jej podziemia uczestnicząc równocześnie w warsztatach pt. „STREFA DZIAŁAŃ”. Uczniowie poznali pracę i ubiór górników oraz ich znany zwrot powitalny pod ziemią „SZCZĘŚĆ BOŻE”. Dowiedzieli się wiele ciekawostek na temat powstania węgla kamiennego i jego wydobycia, a także jakie niebezpieczeństwa mogą spotkać pracujących pod ziemią górników.

  Dodatkową atrakcją był kurs pierwszej pomocy oraz poznanie górniczego sprzętu ratowniczego, a także próba ucieczkiz miejsca, gdzie pali się węgiel. Niezwykłą przygodą i świetną zabawą okazało się zadanie polegające na odcięciu piłąw parach drewnianego klocka oraz przykręcanie i rozkręcanie śrub w rurze odprowadzającej wodę.

  W czasie zwiedzania podziemi sztolni, uczniowie poznali również wiele maszyn wspomagających wydobycie węgla, a także mieli okazję przejechać się podziemną ciuchcią. Na koniec czekała ich próba samodzielnego wydobycia węgla przy pomocy kilofa. Sprawiło im to wielką frajdę, a najlepszą pamiątką z kopalni była zdobyta osobiście przez każdego ucznia bryłka węgla. Poczuli się wtedy jak prawdziwi górnicy, nie tylko pod względem trudności użycia kilofa, ale też brudzącej pracy – po skończonej pracy kilofem ich ręce i twarze wyglądały jak u prawdziwych górników po „szychcie”.

  Była to bardzo ciekawa nauka poprzez działanie. Wszyscy wrócili z tej wycieczki bardzo zadowoleni oraz bogatsi o nową wiedzę i umiejętności.

 • Wieczorek filmowy w świetlicy

  Wczoraj, w świetlicy, odbył się pierwszy w tym roku szkolnym wieczorek filmowy dla uczniów klas pierwszych. Oprócz filmu i przekąsek były też warsztaty plastyczne. Dzieci same stworzyły papierową dynię. Dziękujemy uczniom za udział, a nauczycielom świetlicy za opiekę nad dziećmi 🎃

strona:

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa nr 3 im. ks. Franciszka Blachnickiego
  42-600 Tarnowskie Góry
  ul. Wyspiańskiego 1
  sp3tg@poczta.onet.pl

  Sekretariat szkoły otwarty w godzinach 7:00-15:00
 • (+48) 32 285 27 54