Uczniowie klas 7 rozpoczęli bardzo dynamicznie nowy dział fizyki czyli kinematykę.
Samodzielnie mogli sprawdzić na czym polega względność ruchu i jakie cechy charakteryzują ruch.
Kolejny raz, poprzez doświadczanie i zabawę, uczniowie się uczyli nowych pojęć. Jeździli na hulajnodze, pociągiem (zabawką), spacerowali czy przewozili pasażerów - maskotki :)
Dzięki tym doświadczeniom łatwiej im zrozumieć nowe pojęcia, sprawniej analizują zadania i chętniej pracują na lekcji :)
W grudniu najmłodsi uczniowie naszej szkoły zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników biblioteki szkolnej.
Do biblioteki dzieci dotarły dzięki wskazanej przez papierowe słonie drodze. Tam Pani bibliotekarka powitała ich
i zaprosiła do czytelni.
Podczas pierwszej części uroczystości dzieci obejrzały krótką inscenizację przygotowaną przez uczniów z klasy VI d, którzy wcieliły się w skrzaty mieszkające w bibliotece oraz bohaterów książek dziecięcych - Czerwonego Kapturka, Kopciuszka i Kota w Butach.
Po przedstawianiu uczniowie klasy pierwszej poznali zasady korzystania ze zbiorów bibliotecznych oraz mogli pochwalić się swoją wiedzą na temat poszanowania książek. Na zakończenie nowi czytelnicy złożyli przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki. Wszyscy zostali pasowani na czytelników. Na pamiątkę tego wydarzenia każde dziecko otrzymało pamiątkową książkę, ozdobną zakładkę i po raz pierwszy wypożyczyło książkę z biblioteki szkolnej.
Mamy nadzieję, że od tej pory każdy pierwszak będzie często odwiedzał bibliotekę i rozbudzi w sobie potrzebę czytania oraz poznawania nowych bohaterów książkowych.
W listopadzie uczniowie z klasy III a wraz z wychowawcą i rodzicami przygotowali klasową imprezę - ANDRZEJKI wieczorową porą z nocowaniem w szkole.
Już kolejny raz udało się przy pomocy dorosłych zorganizować dla dzieci ciekawe działania.
Rodzice przebrali się w różne postaci i przygotowali groty, gdzie dzieci po ich odnalezieniu musiały zaliczyć próby, by otrzymać wróżbę.
Były następujące próby:
Wszyscy spotkali się o godzinie 18.00 w odpowiednio przygotowanej świetlicy szkolnej, gdzie otrzymali instrukcje i karty uczestnictwa dotyczące zabawy. Wszyscy musieli mieć latarki i odpowiedni ekwipunek potrzebny do nocowania w szkole. Dobrali się w grupy dwu lub trzyosobowe. Każda grupa w trzyminutowych odstępach wyruszała na wygaszone, szkolne korytarze, by odnaleźć groty i zaliczyć próby. Po zaliczeniu wszystkich zadań dzieci wracały do szkolnej świetlicy, gdzie czekał na nie poczęstunek. Na zakończenie pierwszej części tej imprezy były wspólne zabawy taneczne i pląsy. Wszystkim uczestnikom udało się pozytywnie przejść przygotowane dla nich próby - GRATULUJEMY!
Drugą częścią tego spotkania było nocowanie w szkole. Po uporządkowaniu świetlicy o godzinie 21.00 przemieściliśmy się do sali 80 P, gdzie wszyscy przygotowali dla siebie legowiska do spania. Potem były wspólne działania - klasowy piknik, czytanie książki Jarosława Kaczmarka ,,Świąteczna opowieść - 24 opowiadania z okienek kalendarza", oglądanie filmu pod tytułem: ,,Kiedy Mikołaj spadł na Ziemię?
Następnie była wieczorna toaleta i o godzinie 23.00 została ogłoszona cisza nocna.? Rano o godzinie 9.00 uczniowie wraz z opiekunami zakończyli swoją klasową przygodę. Wszyscy zadowoleni, pełni wrażeń wrócili do domów. Dzięki wsparciu rodziców to przedsięwzięcie się udało - Dziękuję wszystkim zaangażowanym dorosłym.
Uczniowie z klasy III A kolejny raz zgodnie z klasową tradycją zaprojektowali i wykonali kartki świąteczne dla pracowników naszej szkoły. Przed Świętami Bożego Narodzenia, 22 grudnia byli odświętnie ubrani i chodzili po szkolnych korytarzach, z przyśpiewką na ustach:
My jesteśmy KOLĘDNICY, KOLĘDNICY z III A.
Każdy uczeń z naszej klasy dziś życzenia dla Was ma.
Hej, kolęda, kolęda!
Odwiedzali kolejne szkolne pomieszczenia i wręczyli swoje prace wszystkim napotkanym pracownikom i innym dorosłym. Uczniowie również byli obdarowywani świątecznymi życzeniami.
Dziękujemy!
Uczennice i Uczniowie klasy 2c od pewnego czasu mają okazję uczestniczyć w spotkaniach z tajemniczym gościem – robotem Photonem. Dzięki Radzie Rodziców wychowankowie Pana Wiktora mogą korzystać z zestawu ćwiczeń wspierających rozwój społeczno-emocjonalny. Spotkania z „Kosmem” pozwolą na zrozumienie emocji, które towarzyszą każdemu na co dzień oraz lepsze wdrożenie się w świat kodowania. Bardzo dziękujemy za tak wspaniały prezent, który umożliwi lepsze przeprowadzenie edukacji społecznej i informatycznej w Naszej Szkole.
Serdecznie zapraszamy na zebranie z rodzicami, które odbędzie się 11 stycznia wg następującego planu:
16.30 – spotkania z wychowawcami w salach lekcyjnych dla klas 1-3 godz.
17.00 – spotkania z wychowawcami w salach lekcyjnych dla klas 4-8
Szanowni Państwo,
na stronie internetowej CKE oraz stronach okręgowych komisji egzaminacyjnych zamieszczono materiały dla uczniów 8. klasy szkoły podstawowej.
Materiały są dostępne na stronie CKE pod następującym linkiem:
Materiały obejmują:
1) Poradnik dla ósmoklasisty
2) Narzędziownik dla ósmoklasisty
3) Zalecenia dla ósmoklasisty
4) Poradnik dla rodziców
5) Materiały dotyczące m. in. stresu egzaminacyjnego
Z ogromnym smutkiem pożegnaliśmy Pana Krzysztofa Respondka, aktora, artystę estradowego, kabareciarza, jurora organizowanego przez nas Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego "Poezją jest każdy dzień", a przede wszystkim wspaniałego Człowieka o wielkim sercu. Zawsze mogliśmy liczyć na Jego pomoc, z ogromnym zrozumieniem i empatią oceniał młodych recytatorów, chwalił ich wysiłki, dbał, aby każdy uczestnik poczuł się doceniony. Dla ucznia marzącego o aktorstwie był wspaniałym przykładem Artysty, który spełnia się nie tylko na wielkiej scenie, ale także w szkolnej sali gimnastycznej.
Krzysiu, będzie nam Ciebie brakowało.
Żonie i Córkom składamy wyrazy głębokiego współczucia.
W imieniu całej społeczności szkolnej
Hanna Duda i Ewelina Krupicka
22 grudnia klasa III d uczestniczyła w warsztatach świątecznych zorganizowanych w Muzeum w Tarnowskich Górach. Podczas ich trwania dzieci poznały zwyczaje panujące na Górnym Śląsku w okresie świątecznym. Dowiedziały się między innymi: dlaczego nie wolno rąbać drewna w Wigilię i jakie korzyści mogą płynąć z włożenia łuski karpia do portfela podczas wigilijnej wieczerzy. Uwieńczeniem warsztatów było wspólne przygotowywanie ozdób choinkowych.
Uczennice i Uczniowie klasy 2c razem z wychowawcą wzięli udział w projekcie edukacyjnym „Toaleta to nie śmietnik”. Dzieci dowiedziały się co można, a czego nie można wyrzucać do toalety oraz jaki wpływa na zasoby ma nasze podejście w kwestii korzystania z toalety. Uczniowie obejrzeli niesamowity spektakl teatralny oraz wykonali plakaty promujące odpowiednie korzystanie z toalety. Wychowankowie dzięki aktywnym działaniom zajęli w kampanii 3 miejsce. Zachęcamy do zapoznania się z fotorelacją oraz odwiedzenia strony internetowej projektu https://toaletatoniesmietnik.pl/ 😊
W sobotę 9.12.2023r. w naszej szkole odbyły sie Mikołajki. Tego dnia uczniowie mogli wziąć udział w warsztatach astronomicznych, chemicznych, języka angielskiego, pierwszej pomocy, czy sportowych. Dodatkowo nie mogło zabraknąć kiermaszu świątecznego, kramiku z książkami i koncertu mikołajkowego. Oczywiście była również obecność Świętego Mikołaja wraz z pomocnikami ;) Dziękujemy Radzie Rodziców, nauczycielom, pracownikom szkoły i uczniom za wsparcie, pomoc w przygotowaniach do tego wydarzenia, a także wszystkim gościom za obecność!
W czwartek 14 grudnia klasy 4a i 4b udały się na wycieczkę do Muzeum Chleba i Ciekawostek w Radzionkowie. Na początku uczniowie mieli okazje uczestniczyć na lekcji w dawnej klasie szkolnej, gdzie uczestnicy przenieśli się w czasie, zasiadając w dawnych ławkach pośród dawnych książek i elementarzy. Uczyli się także pisać oryginalnym rysikiem na kamiennych tabliczkach, a następnie zapoznali się z historią komputerów choć z nieco innej perspektywy. Dzieci zwiedzały muzem z przewodnikiem i mogły obejrzeć między innymi wystawy dotyczące piekarnictwa i cukiernictwa, szkoły i historii nauczania oraz ciekawych przedmiotów codziennego użytku,a także obejrzeć prelekcja na temat szacunku do chleba oraz jego wartości w życiu człowieka – by nigdy go nie zabrakło. Na koniec czekały warsztaty wypieku chleba – plecionki oraz pierników. Mali piekarze mogli samodzielnie przygotować, a potem zabrać ze sobą swoje pyszności lub je skonsumować w Bacówce.
Szlachetna Paczka 🎁 skupia wokół siebie wielu ludzi dobrej woli. Miło jest robić coś dobrego dla innych. Uczniowie naszej szkoły klasa 5a oraz 5b już tradycyjnie jak co roku brała udział w tym wspaniałym projekcie.
Wspólnie spełniamy marzenia 🌲. Razem możemy więcej ❤️🎁🌲
Tradycyjnie przy okazji świąt Bożego Narodzenia uczniowie klas ósmych należący do Szkolnego Koła Wolontariatu przygotowali kartki świąteczne dla podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Tarnowskich Górach. W tym roku swoim zaangażowaniem wolontariuszy wsparli uczniowie należący do Samorządu Uczniowskiego oraz chętni uczniowie klas 4-7. Opiekunowie Szkolnego Koła Wolontariatu i Samorządu Uczniowskiego w piątek 15.12 dostarczyli kartki podopiecznym DPS. Serdecznie dziękujemy!
Dziękujemy 5 Drużynie Harcerskiej "Zorza" za przekazanie Światła Betlejemskiego
Idea
Historia zaczyna się w Betlejem, mieście położonym w Autonomii Palestyńskiej, które przez lata było w centrum napięć politycznych, konfliktów zbrojnych oraz ataków terrorystycznych. Właśnie tam ponad dwa tysiące lat temu narodził się Jezus Chrystus.
W Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie wieczny ogień. To właśnie od niego co roku odpala się jedną malutką świeczkę, której płomień niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty obiega świat.
Sam moment odpalania Światła w Betlejem jest wyjątkowy. Dla tej idei ludzie potrafią na chwilę się zatrzymać, powstrzymać złość i gniew. W ponad 30-letniej historii Betlejemskiego Światła Pokoju, w zmieniających się warunkach politycznych, nigdy nie zdarzyło się by Światło nie wyruszyło z Betlejem w swoją drogę. To czyni ze Światła znak pokoju, poświadczenie wzajemnego zrozumienia i symbol pojednania między narodami.
Takim darem skauci z całej Europy, a wśród nich harcerki i harcerze pragną podzielić się ze wszystkimi. Niosąc lampiony ze Światłem do parafii, szkół, szpitali, urzędów i domów, dzielą się radosną nowiną i krzewią największe uniwersalne wartości braterstwa i pokoju.
23 listopada klasy 5 a, b i c oraz klasa 6 b wzięły udział w spektaklu ekologicznym dla młodzieży "EkoDetektywi: Zagadka Zanieczyszczonego Miasta".
Nasi uczniowie dowiedzieli się skąd bierze się zanieczyszczenie środowiska oraz jak z nim skutecznie walczyć.
W grudniu klasy III a, III b, III d i II d zaplanowały udział w warsztatach pieczenia pierników w pizzerni „Pod drewnianym bocianem”.
Zapach wypiekanego ciasta piernikowego, opowiastki o świątecznych tradycjach oraz śpiewanie kolęd sprawiły, że warsztaty te nabierają wyjątkowej atmosfery. To doskonała forma rozwoju umiejętności manualnych, poszerzenia wiedzy i rozwijania kreatywności, to fantastyczna okazja do miłego spędzenia czasu.
W programie warsztatów pojawiły się rozmowy o tradycjach świątecznych (historii, symbolach, ulubionych potrawach), praca z ciastem piernikowym (wałkowanie, wycinanie kształtów, wypiek), ozdabianie, lukrowanie pierników, degustacja pierników oraz poczęstunek pizzą.
Warsztaty w pizzerii „Pod drewnianym bocianem” to świetna zabawa i pyszna uczta.
09.12.2023 r. w Jaworznie odbył się Puchar Polski w Judo Kata, w którym wystartowali dwaj zawodnicy klas sportowych o profilu judo oraz dwie zawodniczki z klas 1-3. Tego rodzaju zawody odbywają się w formie pokazów z góry ustalonych technik, a sędziowie oceniają, która para wykona dany pokaz lepiej.
W formie Nage-No-Kata (U13) 1 miejce 🥇zdobyli Igor Graf 5a i Marcel Graf 6a
Jako najmłodsze zawodniczki zawodów Pola Zych i Alicja Sitek z klas 1-3 startując poza rywalizacją zademonstrowały formę Ju-No-Kata.
Gratulujemy bardzo dobrych startów