Zakończenie roku szkolnego
Szkolny konkurs "Mam talent"
Dnia 18.06.2018r odbyły się prezentacje pod hasłem ,,Mam talent".
Uczniowie klas IV,V i klasy VI mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności
muzyczne i plastyczne. Młodzi wykonawcy przygotowali piosenki,układy taneczne,
grali na instrumentach. Zgromadzona publiczność nagradzała wykonawców brawami.
Na pierwszym piętrze ,obok świetlicy można oglądać wystawę prac plastycznych.
Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz słodkie upominki.
Dziękujemy młodym artystom!
Organizatorami imprezy byli:p.Krystyna Kalke,p.Karol Gembczyk oraz p.Mikołaj Parkietny,
(który czuwał nad nagłośnieniem )
Wycieczka kl. III
08.06. klasy: III d i III e wybrały się na wycieczkę do Istebnej i Koniakowa, gdzie zwiedzały Chatę Kawuloków z 1863 r. pełną starych sprzętów i instrumentów muzycznych: fujarek, gajd, trombit, i pasterskich rogów, Muzeum Koronkarstwa, powstałe w 1962 roku. Znajduje się tam wiele ciekawych i interesujących eksponatów m.in. chusty, firanki , czepce, kryzy. Kolejnym punktem wycieczki była Bacówka - uczniowie wysłuchali prelekcji na temat tradycyjnego wypasu owiec w Beskidach, zapoznali się z obróbką wełny owczej, skosztowali tradycyjnych serów regionalnych, a także uczestniczyli w warsztatach, podczas których wykonali pomponiki z wełny. Wracając, zatrzymaliśmy się w cukierni w Wiśle na pyszne ciastka. Pogoda sprzyjała, wycieczka była bardzo udana.
Wycieczka do Istebnej
12 czerwca 2018 roku klasy: IVB i VB pojechały na wycieczkę do Istebnej i Koniakowa. Początek wycieczki miał miejsce w BACÓWCE w Koniakowie, gdzie uczniowie wysłuchali prelekcji na temat tradycyjnego wypasu owiec w Beskidach, zapoznali się z obróbką wełny owczej, skosztowali tradycyjnych serów regionalnych, a także uczestniczyli w warsztatach, podczas których wykonali aniołka z wełny. Następnie uczniowie obejrzeli piękne koronki koniakowskie, obrusy, rzeźby i obrazy oraz zapoznali się z góralskimi trombitami i rogami pasterskimi. Dowiedzieli się również jak wygląda tradycyjny strój góralski i czym różni się on w poszczególnych regionach. W Koniakowie dzieci miały też możliwość zakupu serów owczych oraz góralskich pamiątek i wyrobów z koronki. Ostatnim punktem programu była CHATA KAWULOKA z XIX wieku, gdzie uczniowie wysłuchali opowieści o dawnych dziejach tutejszych górali oraz posłuchali gry na ciekawych instrumentach góralskich. Słodkim punktem programu była wizyta w cukierni „Janeczka” w Wiśle, gdzie dzieci degustowały się przepysznymi pączkami i ciastkami oraz lodami. Pomimo niesprzyjającej aury pogodowej wycieczka była bardzo udana i uczniowie wrócili z niej zadowoleni i usatysfakcjonowani.
Wycieczka do Skansenu
11.06.2018r. klasa Ia była na wycieczce w Chorzowskim Skansenie. W czasie wycieczki dzieci zwiedziły z przewodnikiem kilka starych chałup, zobaczyły jak dawniej mieszkali i czym zajmowali się ludzie. Brały udział w zajęciach w starej szkole, gdzie siedziały w dawnych ławkach, na których stał na środku kałamarz. Pisały rysikiem na tabliczkach oraz piórem z obsadką. Dowiedziały się także jak dawniej dyscyplinowano dzieci. Największą atrakcją dla dzieci, w której każdy chciał uczestniczyć było klęczenie na grochu. Po zakupie pamiątek zadowoleni wróciliśmy do szkoły.
Ogólnopolskie Kampanie Profilaktyczne
OGÓLNOPOLSKIE KAMPANIE PROFILAKTYCZNE
W tym roku szkolnym nasza szkoła uczestniczyła w dwóch ogólnopolskich kampaniach profilaktycznych organizowanych we współpracy z Pełnomocnikiem Burmistrza ds. Uzależnień panem Kajetanem Kansym.
W ramach ogólnopolskiej kampanii POSTAW NA RODZINĘ zorganizowano na terenie szkoły konkurs na wykonanie dowolną techniką makiety rodzinnej - „Moje wymarzone miejsce do wypoczynku”.
Celem konkursu było:- zintegrowanie rodziny oraz promowanie idei wspólnego spędzania czasu
- rozwijane uzdolnień artystycznych i zainteresowań uczniów
- rozbudzanie emoji i inspiracji twórczych.
Na konkurs wpłynało wiele pięknych prac, wśród których wyłoniono następujących zwycięzców:
1 miejsce: Maja Skrzypek, Antoni Starzec 2a
2 miejsce: Anna Osowska 3b
3 miejsce: Dorian Morys – Magiera 3a.Druga kampania w której uczestniczyliśmy to kolejna edycja kampanii ZACHOWAJ TRZEŹWY UMYSŁ. Tegoroczna akcja przebiegała pod hasłem „Autoportret” - czyli o budowaniu poczucia własnej wartości. W wybranych klasach zostały przeprowadzone zajęcia psychoedukacyjne, badania ankietowe oraz konkursy.
Podejmowano następującą problematykę:- akceptacja samego siebie
- poznanie siebie
- pomaganie innym
- pozytywne myślenie
- szacunek do siebie.
W ramach zajęć uczniowie dostawali gotowe ulotki i informatory z radami oraz wypełniali karty pracy. Jak co roku zajęcia spotkały się z pozytywnym odbiorem i zainteresowaniem.
Zebranie klas I
Spotkanie autorskie
SPOTKANIE AUTORSKIE Z AGNIESZKĄ GINKO-HUMPHRIES
Dnia 11 czerwca 2018 roku naszą szkołę odwiedziła Agnieszka Ginko-Humphries autorka książek dla dzieci
i publikacji edukacyjnych, laureatka wielu prestiżowych nagród literackich. Absolwentka naszej szkoły!!!
Na spotkaniu, w którym uczestniczyły dzieci klas , I, II i III gość barwnie opowiadał o przygodach bohaterów swoich
książek -. Tutki i Tutka. Na zakończenie spotkania, które minęło w bardzo ciepłej i wesołej atmosferze, pani Agnieszka
przeprowadziła krótką zabawę ruchową. Wspaniałą pamiątką będzie książka autorki z autografem.
Dzień Dziecka
Wycieczka do ZOO
WYCIECZKA DO ZOO W OPOLU
We wtorek 29 maja uczniowie klasy 2c i 3a uczestniczyli w wycieczce przedmiotowej do ZOO w Opolu. Z kolei 6 czerwca klasy 2a i 2b odwiedziły to przecudne miejsce, będące prawdziwą oazę spokoju i relaksu, z dala od samochodów.
Celem wycieczki było wzbogacenie wiadomości na temat dzikich zwierząt żyjących w różnych rejonach świata. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wyspa lemurów, gdyż zwierzątka te były na wolnym wybiegu. Dzieci z zachwytem obserwowały ich akrobatyczne popisy na drzewach. Ciekawość wzbudziło również karmienie i higiena uchatek. Mieliśmy również możliwość obserwowania ich pod wodą. Ogromne zainteresowanie wzbudził również goryl, który z pełnym spokojem spożywał swój posiłek.
Po zwiedzeniu ZOO wszyscy uczestnicy wycieczki mieli możliwość zrelaksować się podczas rejsu statkiem „Opolanin” po Odrze. Dzieci mogły przez chwilę poczuć się jak prawdziwy kapitan, chwytając za koło sterowe.
Wycieczka stanowiła dla uczniów wspaniałą lekcją przyrody.
Gala Papieska
Sprawozdanie z Gali Papieskiej 2018r.
Organizatorem Gali 2018r.,która odbyła się 29 maja,był Urząd Miejski w Tarnowskich Górach, a Honorowy Patronat objęli ks. bp. Gerard Kusz oraz Burmistrz Miasta p. Arkadiusz Czech.
Mottem przewodnim XIII Edycji Konkursu Papieskiego -„JAN PAWEŁ II – NAUCZYCIEL PATRIOTYZMU”, były słowa św. Jana Pawła II:
„Patriotyzm oznacza umiłowanie tego, co ojczyste:
umiłowanie historii, tradycji, języka ojczystego.
Jest to miłość, która obejmuje również dzieła rodaków i owoce ich geniuszu”
Tegoroczną Galę prowadzili uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 im. ks. Franciszka Blachnickiego w Tarnowskich Górach: Tatiana Wieczorek oraz Aleksander Wcisło.
Do XIII Edycji Konkursu Papieskiego -” Szukałeś nas – Jesteśmy”, przez kilka tygodni przygotowywało się wielu uczniów naszej szkoły.
Uczniowie wzięli udział w trzech grupach wiekowych:
Grupa I – uczniowie klas I – IV podjęli rywalizację w kategorii plastycznej i muzycznej.
Grupa II – uczniowie klas V – VII – kategorie: plastyczna, recytatorska oraz wiedza.
Grupa III – uczniowie klas gimnazjalnych rywalizowali w kategorii: wiedza,plastyka i muzyka.
Tegoroczną nagrodą główną dla najmłodszych laureatów z Przedszkoli oraz kl I -IV Szkół Podstawowych były klocki LEGO. Dla starszej grupy uczniów Szkół Podstawowych była „KARTA PODARUNKOWA”. Nagrodę główną, jak również wszystkie pozostałe nagrody, ufundowane zostały przez Burmistrza Miasta Tarnowskie Góry oraz Radnych Rady Miejskiej.
Laureatami naszej szkoły zostali:
Kategoria plastyczna - III miejsce - Anastazja Hamerska kl I
Kategoria plastyczna ( gimnazjum) - II miejsce – Agnieszka Kancik IIIA
Kategoria wiedza (gimnazjum ) - III miejsce – Maria Gulba IIB
Jako katecheci pragniemy gorąco podziękować raz jeszcze wszystkim uczestnikom tegorocznego konkursu, jak i laureatom. Słowa podziękowania kierujemy również do rodziców oraz nauczycieli którzy służyli pomocą i radą w konkursowych zmaganiach.
Mamy nadzieję, że w przyszłym roku również przystąpimy do konkursowych zmagań.
Dzień Matki w Ia
W dniu 29.05.2018r. w klasie Ia obchodziliśmy Święto Mam. Uczniowie przygotowali dla swoich mam program artystyczny. Były tańce, śpiew oraz recytacja wierszy. W podziękowaniu za trud i troskę mamy otrzymały piękny upominek- drzewko szczęścia. Na koniec uroczystości był słodki poczęstunek oraz wspólna zabawa z udziałem dzieci i mam. Był to niezapomniany dzień w szkole.
Cykl ciekawych lekcji w IIb
W tym roku szkolnym w klasie II B uczniowie brali udział w nietypowych lekcjach z cyklu „ Spotkania z ciekawymi ludźmi”
W październiku było to spotkanie z Panem Krzysztofem Belikiem – ornitologiem okolicznych Nadleśnictw w Brynku i Świerklańcu. W czasie rozmów poruszyliśmy tematy warstw lasu, roślin i zwierząt – szczególnie ptaków oraz konieczności ochrony przyrody. Pan Krzysztof zaprezentował nam zdjęcia swojego autorstwa, z pasją opowiadał o swojej pracy i pięknie nas otaczającym, którego często nie zauważamy na co dzień. Odsyłamy do strony internetowej: Krzysztof Belik Fotografia Przyrodnicza.
W marcu nasza klasa zamieniła się w szpital. A to za sprawą lek. med. Pani Katarzyny Banert, która wprowadziła nas w tajniki sztuki lekarskiej. Przy użyciu profesjonalnego sprzętu sprawdziliśmy stan naszego zdrowia jako lekarze interniści i laryngolodzy. A w strojach chirurgów dokonaliśmy szycia na nietypowym „pacjencie”. Zajęcia były emocjonujące i pouczające, niektórzy z nas w przyszłości chcą zostać lekarzami. Trzymamy kciuki.
W kwietniu odwiedził nas podróżnik Pan Kamil Michnol, który zabrał nas w podróż na Koło Podbiegunowe Północne. Obejrzeliśmy prezentację zorzy polarnej i dowiedzieliśmy się jak powstaje to wspaniałe zjawisko na niebie. Pan Kamil opowiadał interesujące historie ze swoich podróży, o ludziach, których poznał i o trudach jakie czasem czekają turystów. Jednak warto! Dlatego zachęcamy wszystkich do różnego rodzaju wypraw. Mamy nadzieję, że Pan Kamil odwiedzi nas jeszcze.
Warsztaty profilaktyczne
WARSZTATY PROFILAKTYCZNE NIE DOKUCZAJ, BĄDŹ KUMPLEM.
W ostatnich dniach maja we wszystkich klasach I-III naszej szkoły odbyły się warsztaty psychoedukacyjne „Nie dokuczaj, bądź kumplem”, prowadzone przez terapeutę ze Stowarzyszenia Falochron. Na zajęciach podejmowana była problematyka przyjaźni i relacji rówieśniczych.W pierwszej części dzieci uczyły się współpracy w grupie i budowania pozytywnych więzi rówieśniczych. W części drugiej oglądały filmy o sytuacjach konfliktowych między dziećmi, w których zostały przedstawione w trzech sytuacjach: jako ofiara przemocy, jako sprawca – dokuczyciel, jako obserwator sytuacji. Dzieci ćwiczyly umiejetnośc empatii, wczuwania się w role, rozumienia sytuacji i sposobu radzenia sobie z emocjami w poszczególnych rolach i sytuacjch trudnych.
Warsztaty papiernicze
WARSZTATY PAPIERNICZE
28 i 30 maja b.r. w naszej szkole uczniowie klas I - III uczestniczyli w warsztatach „Jak powstaje papier – Spotkanie z historią – czerpanie papieru, piśmiennictwo”. Każdy uczeń sam wykonywał prace przy trzech stanowiskach:
- czerpanie papieru wraz z zatopionymi płatkami kwiatów w masie papierniczej;
- barwienie papieru starą techniką japońską;
- odbijanie pieczęci lakowych oraz mini-skryptorium – pisanie gęsim piórem.
Wszyscy z dużym zainteresowaniem uczestniczyli w zajęciach.
Dzień Matki
X Rajd po Ziemi Tarnogórskiej
X Rajd Po Ziemi Tarnogórskiej
26 maja uczniowie naszej szkoły wzięli udział w X Rajdzie Po Ziemi Tarnogórskiej. Pieszo i na rowerach dotarli do celu wyprawy - Laryszowa. Po drodze podziwiali uroki Tarnowskich Gór: Park Miejski, Kościół św. Marcina, Park w Reptach Śląskich i słuchali opowieści przewodnika na temat historii naszego miasta. W Laryszowie spotkali swoich kolegów z innych szkół, brali udział w zabawach i tańcach. Pogoda i humor dopisywały.
Konkurs recytatorski
WOJEWÓDZKI KONKURS RECYTATORSKI POEZJI I PROZY „PANA COGITO”
23 maja w naszej szkole odbył się Wojewódzki Konkurs Recytatorski „Poezji i Prozy Pana Cogito” pod patronatem Burmistrza Miasta Tarnowskie Góry pana Arkadiusza Czecha. Rok 2018, uchwalony przez Sejm Polski Rokiem Zbigniewa Herberta, był szczególną okazją do prezentacji utworów poety o wyjątkowym autorytecie artystycznym i moralnym. Konkurs – zainicjowany
i przygotowany przez nauczycieli języka polskiego mgr Hannę Dudę i mgr Ewelinę Krupicką – był
dla naszego miasta szczególnym wydarzeniem, w którym uczestniczyła młodzież z całego województwa, dając świadectwo, że poezja Herberta jest poruszająca, wyjątkowa, dotykająca najczulszych strun i wciąż aktualna.W konkursie zaprezentowało się 30 młodych artystów ze szkół podstawowych i gimnazjalnych naszego województwa. Młodzi miłośnicy poezji podjęli się trudnego zadania artystycznej interpretacji tak niezwykłych utworów jak „Nike która się waha”, „Apollo i Marsjasz”, „Pudełko zwane wyobraźnią”.
W jury zasiadły pani prof. dr hab. Elżbieta Hurnik – pracownik naukowy Instytutu Filologii Polskiej Akademii im. J. Długosza w Częstochowie, autorka wielu znakomitych książek i członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz pani Ewa Szulc – reżyser teatralny, założycielka autorskiego Teatru ZL, uhonorowana w 2012r. Złotą Maską. Nagrody dla uczestników ufundowane zostały przez Urząd Miasta Tarnowskie Góry i Zakłady Aparatury Chemicznej „CHEMET” S.A. w Tarnowskich Górach. Dodatkowe nagrody laureatom pierwszych miejsc przekazał także pan Krzysztof Respondek, któremu nagłe zobowiązania zawodowe uniemożliwiły udział w komisji konkursowej. Pomogła także Rada Rodziców, która pokryła koszty organizacyjne.
Przyjechali do nas uczniowie z wielu miast województwa śląskiego: Gliwic, Chorzowa, Bytomia, Pyskowic, Kalet oraz kilku mniejszych miejscowości. Reprezentowali 14 szkół.
Laureatami Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Poezji i Prozy „Pana Cogito” zostali:
- w kategorii klas IV – V szkoły podstawowej:
I m-ce: Julia Fajer ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Tarnowskich Górach
II m-ce: Borys Golus ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Radzionkowie
III m-ce: Hanna Wrona ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Tarnowskich Górach
- w kategorii klas VI – VII szkoły podstawowej:
I m-ce: Zuzanna Bryk ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Tarnowskich Górach
II m-ce: Maciej Leksy ze Szkoły Podstawowej w Tworogu
III m-ce: Adam Gruszka ze Szkoły Podstawowej w Boruszowicach
- w kategorii klas gimnazjalnych:
I m-ce: Oliwia Nietopiel ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Pyskowicach
II m-ce: Alicja Kozaczkiewicz z Gimnazjum nr 2 w Bytomiu
III m-ce: Alicja Skowronek z Publicznego Gimnazjum Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Archidiecezji Katowickiej w Chorzowie
Nagrody laureatom wręczyła pani Barbara Stefańczyk – w imieniu Urzędu Miasta Tarnowskie Góry i pani Karina Legierska – z ramienia Zakładów Aparatury Chemicznej „CHEMET” S.A.
w Tarnowskich Górach. W uroczystym finale wzięła udział także przewodnicząca Rady Rodziców pani Karolina Olejnik – Pyka.Na zakończenie uczestnicy konkursu i zaproszeni goście mogli wysłuchać muzycznej prezentacji utworu „Odpowiedź” w wykonaniu grupy uczniów z klasy VIc i lirycznej interpretacji wiersza „Przesłanie Pana Cogito” w wykonaniu Judyty Jedleckiej z akompaniamentem pana Adama Szeligi. Przepiękne dekoracje przygotowały panie Krystyna Kalke i Bogusława Stanik.
Wszyscy goście byli bardzo zadowoleni oraz zaskoczeni tak wysokim poziomem organizacji konkursu, podkreślali zwłaszcza przyjazną atmosferę i kompetentne jury, które ciepło i ze zrozumieniem podchodziło do młodych artystów. Panie pomagały recytatorom uporać się z tremą. doceniały ich wysiłek, chwaliły wrażliwość. Mamy nadzieję, że profesjonalizm organizatorów stanie się znakiem rozpoznawczym naszej szkoły.
Konkurs recytatorski
Kiermasz
We wtorek 22 maja samorząd uczniowski oraz rodzice naszych uczniów zorganizowali w naszej szkole kiermasz ozdób, kartek, rękodzieła i wypieków.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć!
Archiwum Aktualności