W dniu 26.11 w naszej szkole mieliśmy przyjemność gościć panią Yosiko Soneda z Japonii. Pani Yosiko przyjechała do Polski, aby uczyć języka japońskiego w TCK. W Tarnowskich Górach będzie gościła do maja przyszłego roku.
Podczas spotkania uczniowie klas 6,7 i 8 mieli okazję poznać bliżej kulturę i tradycję Japonii, jak również nauczyć się podstawowych słów i zwrotów w języku japońskim. Nie zabrakło również zabawy i tańców, a dzięki przepięknym zdjęciom Japonii mogliśmy choć na chwilę przenieść się do tak dalekiego kraju kwitnącej wiśni.
Nasi uczniowie mieli również okazję do doskonalenia własnych umiejętności z języka angielskiego ponieważ warsztaty były prowadzone w języku angielskim.
Spotkanie z panią Yosiko było niewątpliwie wspaniałym doświadczeniem.
Japonia jest piękna
Dzień Misia
Światowy Dzień Pluszowego Misia
W dniach 22 i 23 listopada w naszej szkole obchodzono Światowy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji naszą szkołę odwiedziły pluszowe misie - małe, duże, kolorowe.Uczniowie mieli okazję uczestniczyć w wielu atrakcjach z pluszakami w roli głównej- wykonywali prace plastyczne, uczestniczyli w konkursach klasowych. Dzieci poznały historię powstania pierwszego pluszowego misia a klasa I b dzięki uprzejmości pani Moniki Stefanowskiej, nauczyciela bibliotekarza z Biblioteki Pedagogicznej w Tarnowskich Górach, miały okazję wcielić się w rolę misiów i rozegrać emocjonującą grę,w której musiały się wykazać umiejętnościami współpracy, liczenia oraz dobrej znajomości literatury dziecięcej. Misie jeszcze nie znikają z naszej szkoły - zapraszamy serdecznie do podziwiania wystawy z pracami, które wzięły udział w konkursie plastycznym.
Gala Dyktanda Niepodległościowego „Po polsku o historii”
22 listopada 2018r. w Muzeum Historii Katowic odbyło się podsumowanie Dyktanda Niepodległościowego oraz wręczenie nagród laureatom. W stulecie odzyskania niepodległości konkurs miał odświętny charakter. Organizatorom zależało na tym, aby emocje, towarzyszące wszystkim zaangażowanym w Dyktando Niepodległościowe, były żywą lekcją patriotyzmu, świętem historii i języka ojczystego, któremu towarzyszyło szlachetne współzawodnictwo. Wyjątkowość edycji polegała również na tym, że tegoroczny udział w Konkursie to także próba ustanowienia rekordu w zakresie liczby osób piszących dyktando jednocześnie. Projekt został zgłoszony do polskiego przedstawiciela Księgi Rekordów Guinnessa, a wzięło w nim udział ponad 7 tysięcy uczniów. Sprawdzanie prac w obu etapach konkursu zajęło polonistom ponad 14 tysięcy godzin! W tym kontekście ogromnym sukcesem jest znalezienie się trzech naszych uczniów w gronie laureatów regionalnego konkursu. Z dumą informujemy, że III miejsce przypadło w udziale Dominikowi Przybylskiemu z klasy VIII b przygotowanemu przez panią mgr Ewelinę Krupicką, X miejscezajęła Marta Pokluda z klasy VII c, a wyróżnienie otrzymała Maja Bilińska także z klasy VIIc pracujące pod opieką pani mgr Hanny Dudy. Laureaci otrzymali nagrody ufundowane przez Śląskiego Kuratora Oświaty, Muzeum Historii Katowic i Fundację "ZAWSZE WARTO" oraz mieli możliwość zwiedzenia z przewodnikiem muzeum, w którym odbyła się Gala. Naszym uczniom serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.
Majsterkowo w Castoramie
IIIB na Majsterkowie w Castoramie.
W czwartek 22 listopada 2018r. Uczniowie klasy IIIB udali się na warsztaty majsterkowania w Castoramie. Na wstępie Pani prowadząca przekazała nam wiele ciekawych informacji na temat drzew, ekologii, pozyskiwania drewna i dbania o środowisko naturalne. Następnie wykonaliśmy drewniane kołyski i pojemniki na gazety lub książki. Praca jak się okazało wcale nie była taka łatwa i wymagała sporej precyzji i umiejętności posługiwania się narzędziami stolarskimi. Obdarowani niespodziankami wróciliśmy do szkoły :).
Wycieczka do Galerii Sztuki Współczesnej
Wycieczka do Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach
20 listopada 2018r. Klasa IIIB udała się na wycieczkę połączoną z warsztatami artystycznymi do Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach. Poznaliśmy zasady tworzenia współczesnych dzieł
i sami mogliśmy stać się artystami. Wszystkim uczestnikom udało się stworzyć piękne prace na temat: „Wolność”. Temat nawiązywał nie tylko do wolności szeroko pojętej, ale był również związany z rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę. Przekonaliśmy się, że i my możemy Tworzyć Sztukę.
Wycieczka do Warszawy dla laureatów
Laureaci konkursu na recenzję ulubionej książki: Marta Pokluda, Kinga Stankiewicz i Natalia Stefanowska oraz laureaci innych konkursów polonistycznych: Monika Honisz, Maja Bilińska i Dominik Przybylski, pojechali, zaproszeni przez posła Tomasza Głogowskiego, na wycieczkę do Warszawy. Wraz z posłem zwiedzali Sejm, zobaczyli wiele ciekawych miejsc, poznali podział miejsc na sali plenarnej, dowiedzieli się, jak uchwala się akty prawne, wysłuchali historii polskiego parlamentaryzmu oraz zjedli obiad w restauracji sejmowej. W programie wycieczki znalazł się także czas na zwiedzanie z przewodnikiem Starego Miasta. Wyjazd bardzo się udał. Uczniowie zostali docenieni, co motywuje do kolejnych wysiłków. Uczniom życzymy sukcesów, a organizatorowi – dziękujemy.
Dyktando Niepodległościowe
W 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości odbyła się szósta edycja Dyktanda Niepodległościowego ”Po polsku o historii”.To projekt edukacyjny będący zachętą do nauki historii i refleksją nad pięknem naszego języka ojczystego. Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Polonistów i Fundacja „Zawsze Warto”. W pierwszym etapie tegorocznego dyktanda wzięło udział sześćdziesięciu uczniów naszej szkoły z klas IV – VIII szkoły podstawowej i z klas III
gimnazjum, a do ścisłego finału, który odbył się 7 listopada w Częstochowie, zakwalifikowali się: Monika Honisz klasy VIa, Maja Bilińska i Marta Pokluda z klasy VIIc oraz Dominik Przybylski z klasy VIIIb. W niezwykle trudnym tekście dyktanda pojawiły się postacie,
wydarzenia i miejsca związane z nadchodzącym świętem.
Czekamy na wyniki i mamy nadzieję, że nasi uczniowie znajdą się w gronie laureatów.
Święto Niepodległości
Święto Jabłka
30 października w naszej szkole odbyła się pierwsza edycja "Świeta Jabłka". Jest to nasze szkolne święto, w czasie którego chcemy promować picie świeżo wyciskanych soków oraz jedzenie świeżych owoców. Kiermasz, który został zorganizowany przez Samorząd Uczniowski oraz Spółdzielnię Uczniowską, cieszył się ogromnym zainteresowaniem wśród uczniów i nauczycieli naszej szkoły. Serdecznie dziękujemy Rodzicom za pomoc i zaangażowanie podczas kiermaszu.
Wycieczka do Mosznej
W Zamku Czarodziejów
9 października 2018r. Klasa III B wybrała się na tajemniczą wycieczkę do Zamku w Mosznej. Tam przenieśliśmy się wzorem Harrego Pottera do Szkoły Magii i Czarodziejstwa. Tiara przydziału wyznaczyła odpowiedni dom Hogwartu, a potem zaczęła się nauka czarowania. Najwięcej emocji wywołała lekcja eliksirów oraz walka na miecze. Zwiedziliśmy zamek i w jesiennym słońcu udało nam się zrobić piknik. To była bardzo udana wycieczka.
Spotkanie z judoką
28 października na sali judo Uczniowski Klub Sportowy "Dwójka" zorganizował niezwykłe spotkanie ze znanym judoką i autorem książek "W judodze na rowerze" i "Zostawieni na lodzie. Piesza wyprawa przez Bajkał" - Arturem Gorzelakiem. Mieliśmy okazję wysłuchać ciekawego opowiadania, jak wygląda życie w Japonii oczami rowerzysty, który zatrzymywał się w lokalnych klubach judo i tam trenował. Całość prezentacji wzbogacona była serią slajdów z niesamowitymi widokami. Na koniec oprowadziliśmy autora po Tarnowskich Górach, a do jego prywatnej kolekcji trafiły gadżety i przewodniki związane z naszym miastem, za co dziękujemy Urzędowi Miasta.
Majsterkowo w Castoramie
DRZEWO CZYLI ZIELONO MI…
19 października uczniowie klasy 3c wraz z wychowawcą uczestniczyli kolejny raz w warsztatach edukacyjnych – „MAJSTERKOWO” - organizowanych przez tarnogórską CASTORAMĘ. Ich celem jest rozbudzanie w dzieciach pasji do majsterkowania, pobudzanie ich wyobraźni, rozwijanie umiejętności manualnych, a także zwiększanie wiedzy i świadomości ekologicznej. Tym razem dzieci pracowały
w drewnie. Podczas zajęć dowiedziały się jak wygląda proces przetwarzania drewna od momentu posadzenia drzewa aż do sprzedaży drewnianej deski w sklepie. Po krótkiej prezentacji
i towarzyszącej jej rozmowie uczniowie z pełnym zapałem przystąpili do działania. Każdy samodzielnie wykonał drewnianą skrzynkę na narzędzia. Dowodem na to, iż zaangażowanie było ogromne, są zdjęcia do oglądania których zapraszamy.
Zebranie z rodzicami
Zebranie z rodzicami
Wycieczka do Sztolni Czarnego Pstrąga
11 października klasa II c wybrała się na wycieczkę do Sztolni Czarnego Pstrąga, która znajduje się w Zespole Przyrodniczo – Krajobrazowym „Park w Reptach i Dolina Dramy”. Po dotarciu do Szybu „Sylwester” grupa zeszła 300 stopni w dół, gdzie wsiadła na łodzie i przepłynęła 600 metrów pod ziemią. Przewodnik opowiadał ciekawe historie związane z historią powstania szybu. Ponadto przybliżył wiele ciekawostek i zabawnych sytuacji związanych z podziemiami tarnogórskimi. Po dopłynięciu do Szybu „Ewa” wszyscy wyszli na powierzchnię. Następnie uczniowie z opiekunami udali się na wycieczkę po parku, który zachwycał swoim pięknem i kolorami jesieni. Do szkoły wróciliśmy zmęczeni, ale szczęśliwi.
Dzień Papieski
Dzień Edukacji Narodowej
ŚWIĘTO EDUKACJI NARODOWEJ
14 października 1773 roku powstała Komisja Edukacji Narodowej, która była pierwszym ministerstwem oświaty publicznej w Polsce i pierwszą tego typu instytucją w Europie. Co roku właśnie 14 października wszyscy nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi jak i uczniowie obchodzą Święto Edukacji Narodowej. Każdy z sukcesów nauczycieli jest w sercach uczniów, którzy wzorują się na swoich wychowawcach. Z radością informujemy, że w bieżącym roku szczególne wyróżnienia za osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczej przypadły w udziale pani mgr Adrianie Machoń, która otrzymała Nagrodę Śląskiego Kuratora Oświaty i Nagrodę Burmistrza Miasta Tarnowskie Góry, panu mgr. Marianowi Michalskiemu, którzy otrzymał Nagrodę Śląskiego Kuratora Oświaty i Medal Komisji Edukacji Narodowejoraz pani mgr Ilonie Gustowskiej, która została wyróżniona Nagrodą Burmistrza Miasta Tarnowskie Góry i Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Z dumą informujemy, że Medalami Komisji Edukacji Narodowej zostało uhonorowanych jeszcze czterech nauczycieli naszej szkoły: pani mgr Hanna Duda, pani mgr Anna Hoffman-Greczyn, pani mgr Bożena Skrodzka i pani mgr Mirosława Waleczko. W naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej uświetniła akademia „Anioły’2018” przygotowana przez uczniów pod kierunkiem pani Hanny Dudy i pani Wiesławy Piecuch, podczas której podziękowania wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły za oddaną pracę i wskazywanie właściwej drogi z życzeniami wytrwałości, sukcesów zawodowych jak i uśmiechu każdego dnia złożyła pani dyrektor. Nad oprawą techniczną i muzyczną czuwał Robert Miska z klasy 3b gimnazjum pod kierunkiem pana Jacka Hońcy. Wyróżnionym nauczycielom serdecznie gratulujemy, a wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły życzymy radości i spełnienia oraz samych wspaniałych uczniów, jakimi staramy się być! Niech towarzyszy Wam przekaz, że tworzycie przyszłość i nadajecie jej lepszy kształt.
Wszystkim nauczycielom naszej szkoły-dziękujemy...
Pokaz gimnastyki artystycznej
W dniu 11. października uczniowie klas I – III mieli możliwość uczestniczyć w pokazie gimnastyki artystycznej. Panie prowadzące nie musiały długo czekać na osoby chętne do aktywnego uczestnictwa w pokazie. Dzieci z ogromną przyjemnością ćwiczyły. Nie zabrakło prostych układów tanecznych, ćwiczeń muzyczno-ruchowych oraz ćwiczeń ogólnorozwojowych. Za zajęcia sportowe z gimnastyki dziękujemy.
Nasz gość
10 października gościliśmy w naszej szkole jednego z czołowych zawodników judo - Damiana Szwarnowieckiego. Damian stawał wielokrotnie na podium podczas turniejów europejskich i światowych, a dwa tygodnie temu wywalczył piąte miejsce na Mistrzostwach Świata rozrywanych w Baku (Azerbejżdan). Był to najlepszy wynik polskiej reprezentacji. W 2012 roku został wyróżniony przez Europejską Unię Judo srebrną odznaką za najlepszego zawodnika młodego pokolenia. To drugi Polak w historii po Pawle Nastuli, który zdobył takie wyróżnienie. Odbyły się dwa treningi, trening z grupą młodszą i uczniami klasy sportowej judo naszej szkoły, oraz z grupą starszą. Dzieci miały okazję zobaczyć zdobyte medale, zdobyć autograf i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Odważniejsi mogli zawalczyć z utytułowanym zawodnikiem. Również szkoła otrzymała pamiątkowe zdjęcie z autografem mistrza. Na zdjęciach uczniowie klasy sportowej i klubu UKS "Dwójka".
Archiwum Aktualności