Pod koniec listopada klasa III d włączyła się w miejską akcję wspierania schroniska „Cichy kąt” pt.: „Psiaki, kociaki i wszystkie bezdomniaki”. Uczniowie wraz z rodzicami zebrali suchą i mokrą karmę, zabawki i środki czystości. Zebranymi darami wypełnili ustawiony w Parku Wodnym kosz i pomogli zwierzakom ze schroniska.
Psiaki, kociaki i wszystkie bezdomniaki ...
Orzeł Matematyczny
Igrzyska Dzieci w Tenisie Stołowym
W listopadzie szkolna reprezentacja wystartowała w Igrzyskach Dzieci w Tenisie Stołowym. Nasi uczniowie wygrywając kolejno zawody rejonowe i półfinał wojewódzki dotarli do ścisłego finału, w którym zajęli ostatecznie 7 miejsce dziewczęta i 8 miejsce chłopcy. W składzie reprezentacji dziewcząt wystąpiły Zuzia Kocik - 4a i Michalina Surowy - 4a, reprezentacja chłopców: Fabian Biolik i Xawery Wróblewski obaj 6a. Gratulujemy 👏💪🏓
Mikołajki w naszej szkole!
Serdczenie zapraszamy ;)
Światowy Dzień Pluszowego Misia
Dnia 25 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia. W naszej szkole z tej okazji została przygotowana wystawa w bibliotece szkolnej książek z Misiem w roli głównej. Uczniowie mieli na sobie ubrania z misiami. Gościliśmy w szkole również sporo pluszowych misiów i książek z tym bohaterem.
21
Klasowy Turniej Rycerski
Klasa III a zorganizowała Klasowy Turniej Rycerski w formie sportowej. Uczestniczyli w nim wszyscy uczniowie. Przygotowali stroje rycerzy i dam dworu wykorzystując materiały ekologiczne - surowce wtórne. Rycerze tworzyli herby, tarcze, miecze, zbroje, hełmy i rumaki, a damy dworu sukienki, nakrycia głowy, fryzury.
Na początku wszyscy zapoznali się z Kodeksem Rycerskim:
- Rycerz zawsze broni słabszych.
- Jest uczciwy.
- Nigdy nie łamie danego słowa honoru - honor to rzecz święta.
- Sumiennie wypełnia swoje obowiązki.
- Nigdy nie kłamie
Potem wysłuchali mowy powitalnej kierowanej do dam dworu, poznali zestaw zadań i podzielili się na trzy drużyny. Każda drużyna miała po dwie damy dworu i pięciu rycerzy. Wszyscy ćwiczyli:
- celność - trafianie woreczkiem w tarczę,
- zręczność - łapanie mieczem rzucanej w górę szarfy,
- zwinność- pokonywanie przeszkody - liny,
- współpracę w grupie - wymyślanie i prezentowanie drużynowego okrzyku.
Turniej zakończono pokazem rumaków i podliczeniem punktów za poszczególne konkurencje. Ogłoszono wyniki i pogratulowano zwycięzcom. Wszyscy świetnie się bawili.
Program profilaktyczny "Przyjaciele Zippiego"
Uczennice i Uczniowie klasy 2c pod pilnym okiem wychowawcy Pana Wiktora od początku roku szkolnego biorą udział w programie profilaktycznym „Przyjaciele Zippiego”. Jest to międzynarodowy program promocji zdrowia psychicznego, który kształtuje i rozwija umiejętności psychospołeczne u dzieci. Uczy różnych sposobów radzenia sobie z trudnościami i wykorzystywania nabytych umiejętności w codziennym życiu oraz doskonali relacje dzieci z innymi ludźmi. Nie koncentruje się on na dzieciach z konkretnymi problemami czy trudnościami, ale promuje zdrowie emocjonalne wszystkich dzieci. Cząstkę zajęć zdradzamy w fotorelacji 😊
14
Zakończenie zbiórki dla schroniska
Opiekunowie Szkolnego Koła Wolontariatu i Samorządu Uczniowskiego dziękują uczniom naszej szkoły oraz ich rodzicom za aktywny udział w zbiórce dla schroniska w Miedarach. Dzięki Waszemu zaangażowaniu zebraliśmy duże ilości karmy, a także koce, ręczniki, żwirki i zabawki.
Serdecznie dziękujemy!
Wycieczka do Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek w Radzionkowie
W środę 22 listopada uczniowie klasy 2c i 3c wybrali się na wycieczkę do Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek w Radzionkowie. Wychowankowie mogli zobaczyć, jak wyglądała „dawna szkoła”, posłuchać wielu ciekawostek oraz zobaczyć niesamowitą kolekcję zebraną przez założyciela muzeum. Dzieci obejrzały film „Chleb”, który przybliżył historię chleba oraz związane z nim tradycję. Następnie Uczennice i Uczniowie mogli samodzielnie wykonać plecionkę, a następnie spróbować swojego wypieku. Wyjazd z pewnością można zaliczyć do udanych! 😊
14
Kiermasz Jesienny
W czwartek 23 listopada w naszej szkole odbył się „Kiermasz Jesienny” zorganizowany przez Bibliotekę Szkolną oraz Samorząd Uczniowski. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem, sprawiło wszystkim wiele radości 😊 Bardzo dziękujemy za udział oraz wszelką pomoc! 😊
9
Lekcja matematyki w Banku
Lekcja matematyki w Banku - "Poznajemy jednostki monetarne w praktyce". Uczniowie mogli zobaczyć gdzie wpłacamy pieniądze u doradcy, jak są one zabezpieczone. Poznali zasadę działania wpłatomatu i bankomatu. Uczniowie klasy 4a mieli okazję zobaczyć liczarke do monet i do bilonu. Mogli zadać Pani dyrektor banku pytania i mieli ich mnóstwo.
Na lekcji w szkole mogli policzyć ile monet mieści się w glizach/rulonach. Policzyć ile jest banknotów w jednej paczce. Dodatkowo grali w grę: "Ja mam, kto ma?" i musieli samodzielnie odliczyć zapisaną kwotę pieniędzy z zabawkowych pieniędzy.
Połączenie zabawy, nauki i praktyki kolejny raz dało świetne efekty :) W prezencie każdy otrzymał grę Finansiaki, w która zapewne zagramy na lekcji matematyki.6
Dzień Życzliwości
We wtorek 21 listopada w naszej szkole odbył się „Dzień Życzliwości" – akcja Samorządu Uczniowskiego. Uśmiech, serdeczność oraz dobre słowo są znakomitym lekarstwem na całe zło, a sama życzliwość daje ogromną siłę. W ramach akcji Uczennice, Uczniowie, Nauczyciele oraz Pracownicy przyszli do szkoły ubrani w kolorze żółtym jako symbol radości i optymizmu. Na szkolnych korytarzach zawisły plakaty z „Dobrym słowem" – każdy mógł zabrać miłe słowo dla siebie lub podarować drugiej osobie. Dzień ten upłynął pod znakiem życzliwości, uśmiechu i pozytywnej energii. Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia.
Dużo Życzliwości oraz Słońca życzy:
Samorząd Uczniowski wraz z Opiekunami 😊
3
Wycieczka ósmoklasistów do Pszczyny i Jaworzna
W dniu 3 listopada 2023 roku klasy ósme pojechały zwiedzać nasz kraj ojczysty w ramach programu „Poznaj Polskę”.
Program wycieczki przewidywał najpierw przyjazd do Pszczyny, gdzie młodzież zwiedzała przypałacowy park oraz pałac rodziny von Pless. Dawna rezydencja magnacka pokazała młodzieży swoje niezwykłe oblicze. Piękne wnętrza wprowadziły zwiedzających w niemal bajkowy świat. Przewodnicy opowiedzieli historię rodziny von Pless oraz zdradzili liczne ciekawostki związane z architekturą pałacu.
Następnym punktem wycieczki było miasto Jaworzno, gdzie uczestnicy wycieczki trafili do Muzeum Dwóch Totalitaryzmów i poznali niezwykłą, a zarazem przerażającą historię tego miejsca. Kolejnym etapem zwiedzania było Muzeum Miasta Jaworzna, gdzie młodzi ludzie obejrzeli następujące wystawy stałe: Salonik Mieszczański, Dzieje Górnictwa i Etnografia.
1
Niezwykłe spotkanie
W dniu 15 listopada 2023 roku odbyło się w naszej szkole spotkanie autorskie z panią Izabellą Klebańską- autorką książek dla dzieci, dobranocek, bajek i piosenek. Spod jej pióra wyszły między innymi następujące utwory: Kaprys, żart i inne muzyczne fanaberie, Jak dżdżownica Akolada o muzyce opowiada, Muzyczna zgraja, Siostrzyczka.
Pani pisarka spotkała się z piątoklasistami, aby opowiedzieć o swojej twórczości i zachęcić młodych czytelników do częstszego przenoszenia się w literackie światy wyobraźni. Podczas spotkania pani Klebańska zaserwowała uczniom ucztę literacko-muzyczną w postaci prezentacji wierszy i fragmentów prozy na tle muzyki klasycznej.
Młodzież po spotkaniu mogła zakupić książki pani Klebańskiej, zdobyć autograf oraz zrobić sobie zdjęcie z pisarką.
1
Piesza wycieczka do Zabytkowej Kopalni Srebra.
Klasa III a 16 listopada wybrała się na pieszą wycieczkę do Zabytkowej Kopalni Srebra. Skorzystała z nowatorskiej oferty, która powstała w efekcie współpracy Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych ze Stowarzyszeniem Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, które zarządza jedynym w regionie światowym dziedzictwem. Scenariusz trasy edukacyjnej został przygotowany w ramach Textour Project (w Europie jest 11 państw, które biorą udział w tym nowatorskim projekcie, wśród nich jest Polska, którą reprezentują właśnie Tarnowskie Góry) oraz wdrożony wspólnie z firmą LOCATIVO.
Zajęcia pod ziemią odbywają się w Chodniku Okrężnym, wykorzystywanym na co dzień rzadko. Zostały zaplanowane tak, żeby wykorzystać charakter przestrzeni, która zachowała wiele cech dawnej kopalni, przez co w większym stopniu niż na trasie turystycznej można w niej obserwować zjawiska przyrodnicze i doświadczać historii. Podczas zajęć tworzona jest przestrzeń do samodzielnego badania, odkrywania, zdobywania informacji – uruchamiany jest proces edukacyjny oparty na doświadczeniu.
Podczas warsztatów wykorzystywana jest idea czterech żywiołów: WODA, OGIEŃ, ZIEMIA, POWIETRZE.
11
Informacja Departamentu Wychowania i Edukacji Włączającej
Dzieci i młodzież w kryzysie psychicznym, które mają problemy w domu, w szkole, w tym w relacjach rówieśniczych, przy zapewnieniu anonimowości i pełnej dyskrecji, mogą skontaktować się ze specjalistami i otrzymać fachowe wsparcie w najtrudniejszych sytuacjach.
W ramach działań telefonów/infolinii specjaliści świadczą również wsparcie osobom dorosłym, opiekunom i nauczycielom, którzy mają problemy z dorastającymi dziećmi.
Załączone telefony gwarantują szybki dostęp do informacji i wsparcia, jak również podejmowanie interwencji w sprawach ważnych z punktu widzenia zdrowia psychicznego i bezpieczeństwa dzieci oraz młodzieży.
https://dokumenty.mein.gov.pl/f201efc8-0ae9-4ad2-97d1-eb0b400d74f5/ramkapomocowa.png
Z wyrazami szacunku
Departament Wychowania i Edukacji Włączającej
Nauka przez zabawę klasy 4
Nauka przez zabawę i praktyczne zastosowanie przynosi świetne efekty 🙂 Uczniowie klasy 4 szczegółowo "rozpracowywali" jednostki długości. Samodzielne musieli dobrać "narzędzie" do zmierzenia np drzwi, agrafki, parapetu, gumki, kremu czy kija. Następnie powtarzali porównywanie jednostek gdyż każda para pytała: " Kto ma więcej?" lub " Kto ma mniej ?". Dzieci spisały się rewelacyjnie.
Na koniec każdy mógł sprawdzić czy da radę zrobić metrowy krok. Zabawa była doskonała:)7
Święto Odzyskania Niepodległości
Uroczysta Akademia odbyła sie w naszej szkole, jak co roku z okazji Święta Odzyskania Niepodległości. Zebraliśmy sie na sali gimnastycznej przy sztandarze szkoły. Wszyscy zebrani odśpiewali Hymn Państwowy. Następnie wybrzmiały wiersze, pieśni patrioyczne. Było wspólne śpiewanie. Akademie przygotowała klasa 8b oraz uczennica z klasy IB pod opieką p. Anny Hoffmann-Greczyn oraz Krzysztofa Białasika. O oprawe multimedialną zadbał p. Piotr Ibrom.
15
Śladami Mistrzów
Uczniowie klas sportowych -7A i 8A wraz z wychowawcami brali udział w warsztatach sportowo- edukacyjnych- Śladami Mistrzów. Celem warsztatów było zmotywowanie uczniów do aktywności ruchowej, promocja zdrowego trybu życia, zdrowia fizycznego i psychicznego, promocja pozytywnych wartości, jakie niesie za sobą sport. Szkoła otrzymała Certyfikat z autografami pływaków: Otylii Jędrzejczak - mistrzyni olimpijskiej, 2-wukrotnej mistrzyni świata i 5-ciokrotnej mistrzyni Europy. A.Urbańczyk- Olejarczyk- rekordzistki i mistrzyni Polski, medalistka mistrzostw świata i Europy. Wojciecha Wojdaka- wicemistrz świata.
Podziękowanie dla Rady Rodziców
Uczniowie klas młodszych serdecznie dziękują Radzie Rodziców naszej szkoły za zakup sprzętu sportowego, z którego korzystamy podczas zajęć ruchowych. Chętnie bawimy się
i ćwiczymy z kolegami i koleżankami, mając do dyspozycji tak wiele różnorodnego sprzętu (piłki, szarfy, tunel, chusta animacyjna, skakanki, woreczki, obręcze).Zadbano również o torby, w których trzymamy sprzęt, aby był ład i porządek.
31
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Wszystkie