W dniu dzisiejszym świetlica szkolna wzbogaciła się o 3 komplety worków sako. Jak widać na zdjęciach cieszą się one ogromnym zainteresowaniem i sprawiają dzieciom dużo radości 🙂🙃
Świetlicowa strefa relaksu!
Wyprawa w poszukiwaniu srebra
18 października klasa 3b uczestniczyła w nowej ofercie edukacyjnej Zabytkowej Kopalni w Tarnowskich Górach. Była to szkolna lekcja w podziemiach "Wyprawa w poszukiwaniu srebra". Podczas zajęć chodnik okrężny (wykorzystywany do tej pory dla turystów niepełnosprawnych) zamienił się w pracownię badawczą wypełnioną rekwizytami. Całość zagadnień kręci się wokół 4 żywiołów. Dzieci zamieniały się w młodych geologów, sprawdzały temperaturę pod ziemią, z pyrlikiem w dłoni szukały srebra, poznały zasady wentylacji itd. Dzieci dotykały skał budujących skorupę Ziemi, brudziły się nią i przy jej pomocy palcem tworzyły prace plastyczne.
Wycieczka stworzyła okazję do samodzielnego badania, odkrywania i zdobywania informacji.
4
V edycja Śląskiej Ligi Judo
14 pazdziernika w Bytomiu odbyła się V edycja Śląskiej Ligi Judo. Wystartowało w niej sześcioro zawodniczek i zawodników naszej szkoly. Jedni wygrywali inni musieli uznać wyższość swoich przeciwników ale cel był jeden, stoczyć dużo dobrych walk, bo tylko przez to stajemy się doskonalsi 😀
Wyniki naszych zawodników:
Roczniki 2013
🥇Franciszek Kachel
5 miejsce Jakub Kita
Rocznik 2012
🥈 Igor Graf
🥉Paulina Tokarz
Roczniki 2010/2011
4 miejsce Kuba Kowolik
6 miejsce Marcel GrafWszystkim zawodnikom gratulujemy ambicji i woli walki 👍👍💪
Muzeum Chleba w Radzionkowie
W czwartek 12 października b.r. uczniowie klasy 2b i 2d wybrali
się na wycieczkę do Muzeum Chleba w Radzionkowie.Muzeum to, jak twierdził założyciel pan Piotr Mankiewicz, powstało
z potrzeby serca oraz z szacunku do ciężkiej pracy ludzi, którzy przyczyniają
się do powstania chleba na każdym etapie od ziarenka do bochenka.Uczniowie obejrzeli projekcję filmu „Chleb”, przedstawiającego krótką historię chleba, tradycje z nim związane oraz proces produkcji chleba kiedyś oraz dziś. Uczestniczyli w warsztatach formowania i wypieku plecionek z ciasta chlebowego. Nieco później nastąpiła konsumpcja plecionek.
Mieliśmy okazję doświadczyć lekcji w dawnej klasie szkolnej. Wszyscy siedzieliśmy w dawnych, drewnianych ławkach szkolnych. Kustosz opowiadał
o historii nauczania oraz zwyczajach panujących przed laty w szkołach. Obejrzeliśmy dawne książki, elementarze, materiały piśmiennicze, stroje oraz przybory szkolne. Mieliśmy okazję spróbować pisania rysikami na kamiennych tabliczkach.Widzieliśmy wiele eksponatów. Pani przewodnik angażując do wspólnej zabawy i zdobywania nowej wiedzy zadając pytania „co to?” i „do czego służyło?”.
Wycieczka ta pozwoliła nam zyskać nową wiedzę, za co bardzo dziękujemy.
14
Wycieczka do Ogrodu Botanicznego
W czwartek 5 października klasy 3a i 3c wybrały się do Ogrodu Botanicznego w Radzionkowie. Klasa 3a brała udział w warsztatach ,,Gdzie rosną skarpetki? O włóknach naturalnych”. Dzieci dowiedziały się m.in. z czego dawniej robiono liny, z czego worki na mąkę, a z czego koszule, skąd pochodzi jedwab, gdzie rośnie bawełna. Przyjrzały się z bliska różnym częściom roślin włóknistych, a na koniec wykonały owieczkę z owczej wełny.
Klasa 3c wzięła udział w warsztatach ,,Od źródła do morza – poznajemy wodne zwierzę i inne morskie skarby’’. Celem warsztatów było m.in. zapoznanie dzieci z bioróżnorodnością środowisk wodnych. Uczestnicy zajęć, korzystając z globusa określali ilość wody na Ziemi oraz podstawowe typy wód powierzchniowych w najbliższej okolicy. W sali układały szlak wodny od źródła do morza. Zajęcia zwróciły także uwagę na problem zanieczyszczenia wód. Podczas wycieczki był czas na swobodną zabawę na placu zabaw i w parku linowym.
3
Wycieczka klasy IIId do lasu w Brynku.
11 października klasa III d wybrała się na wycieczkę do lasu w Brynku.
Tam uczestniczyła w zajęciach edukacyjnych prowadzonych przez leśnika z Nadleśnictwa w Brynku. Podczas spaceru leśną ścieżką poznawczą dzieci zaznajomiły się z budową, funkcjonowaniem i znaczeniem lasu. Dowiedziały się jakie są zadania leśników i leśnictwa, co zagraża lasom i w jaki sposób się je chroni. Miały możliwość praktycznego zrozumienia podstaw ekologii. W czasie spaceru natknęły się na domek Baby Jagi, młodnik, paśnik i lizawki, widziały lądujący i startujący helikopter.
W izbie edukacji leśnej dzieci oglądały zgromadzone ekspozycje narzędzi leśnych, eksponatów zwierząt, trofeów myśliwskich, gabloty i plansze tematyczne ukazujące walory przyrodnicze Nadleśnictwa Brynek.
Wiele radości sprawił dzieciom leśny plac zabaw oraz smaczne kiełbaski upieczone przez rodziców. Dodatkową atrakcją był przejazd autobusem linii 129. To była bardzo udana wycieczka.
12
NIESAMOWITA NOC W SZKOLE
W nocy z 6 na 7 października 2023r. klasy 6b, 6c i 6d przeżyły niezwykłą przygodę – spędziły tę noc w szkole. Po przygotowaniu sal na tę niezapomnianą noc, uczniowie spędzili razem czas integrując się poprzez wspólne gry i zabawy takie jak: układanie puzzli, gry planszowe, statki, kalambury, mafia, a także mini dyskoteka. Był też wspólny posiłek w postaci pizzy oraz seans filmowy. Po tych wszystkich atrakcjach nastąpiła cisza nocna, a rano uczniowie wspólnymi siłami przygotowali sale ponownie do nauki, by w poniedziałek zasiąść w swoich ławkach na lekcjach. Była to super lekcja i integracja dla wszystkich, a także wspaniała przygoda, którą uczniowie na pewno zapamiętają na długo.
10
Dni Sprzątania Świata
W związku z corocznymi obchodami Dnia Sprzątania Świata w naszej szkole, serdecznie zapraszam do udziału uczniów klas I-VIII w akcji pod hasłem "Sprzątanie świata łączy ludzi”.
Zasady:
1. Każdy uczestnik znajduje zaśmiecony teren (nie musi być z terenu Tarnowskich Gór).
2. Należy wykonać zdjęcie terenu i uczestnika „przed sprzątaniem”.
3. Sprzątamy wybrany przez siebie teren.
4. Następnie należy wykonać zdjęcie terenu, zebranych śmieci i uczestnika „po sprzątaniu”.
5. Zdjęcia należy przykleić na kartkę z bloku technicznego w formacie A3.
6. Dodatkowo na kartce powinny znajdować się informację o wysprzątanym miejscu (miejscowość, ulica), oraz imię, nazwisko i klasa uczestnika zabawy (zachęcam do udziału całe rodziny).
7. Prace należy składać do 27 października:
- klasy 1-3 Pani Agnieszka Kopeć sala nr 30
- klasy 4-8 Pani Anna Bartoń-Bednarek sala nr 97
8. Prace zostaną ocenione i nagrodzone.
Życzę powodzenia oraz słonecznej pogody, wspólnie oczyścimy NASZĄ PLANETĘ:)))
Anna Bartoń-Bednarek
Agnieszka Kopeć
Mikołaj Parkietny
Sztafetowe Biegi Przełajowe
W dniu 5.10.2023r. w Parku Miejskim odbyły się Sztafetowe Biegi Przełajowe, których organizatorem była SP3. Dziewczęta starsze zdobyły II miejsce, a chłopcy III miejsce, natomiast w kategorii chłopców młodszych III miejsce, a dziewcząt młodszych IV. Serdecznie gratulujemy i życzymy dlaszych sukcesów!
Wycieczka do Kopalni Zabytkowej
3 października klasa III d udała się na wycieczkę do Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach. W trakcie wycieczki dzieci przeszły wiele kopalnianych korytarzy, przepłynęły łodziami podziemną rzekę i spotkały Skarbnika. Oglądały pochodzące z XVIII i XIX wieku przodki górnicze, dawne stanowiska pracy i narzędzia. Dowiedziały się kim byli tarnogórscy gwarkowie i jakimi metodami wydobywali skarby. Podczas wycieczki dzieci zobaczyły film i multimedialną wystawę dotyczącą tarnogórskich podziemii oraz bogatą kolekcję maszyn parowych w znajdującym się przy kopalni Skansenie.
Warto było zobaczyć jedyny w województwie śląskim zabytek wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.
9
Dzień Tabliczki Mnożenia
6 października obchodziliśmy w klasie 4a Dzień Tabliczki Mnożenia. Był konkurs i trochę słodkości. Dzieci pracowały w grupach, ucząc się również współpracy i podziału zadań. Liczył się czas rozwiązania i ilość bezbłędnie wykonanych działań
4
Kółko plastyczne
Czwartoklasiści na plenerze rysunkowym w ramach kólka plastycznego ;)
Dzień Chłopaka
W piątek 29 września w naszej szkole odbyły się obchodny Dnia Chłopaka. W tym roku szkolnym Samorząd Uczniowski był pomysłodawcą, aby dzień ten świętować jako „Dzień Koszuli”. Tego dnia było elegancko, kolorowo i słodko. Bowiem każdy ten dzień świętował z uśmiechem na twarzy. Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji oraz dziękujemy za udział w akcji!Życzymy wszystkim wszystko dobrego!Samorząd Uczniowski wraz z Opiekunami 😊
4
Wyjście klasy 5 języka mniejszości
W czwartek uczniowie klasy 5 języka mniejszości odwiedzili wraz z p. Krzysztofem Muzeum w Tarnowskich Górach, gdzie dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy o naszym mieście. Jego górniczej i kolejarskiej przeszłości. O ludziach zamieszkujących nasze miasto. Dziękujemy panu Markowi Panusiowi za oprowadzenie po muzeum.
5
Pierwiastkowe pranie w klasie 8a
Pierwiastkowe pranie w klasie 8a pozwoliło odkryć sposób szacowania pierwiastków kwadratowych. Podczas zajęć metoda ta wdraża dzieci do samodzielnej pracy i wspomaga uczenie poprzez działanie.
1
"NAUKA WOKÓŁ NAS"
Interdyscyplinarne wykłady z pokazami eksperymentalnymi na Wydziale Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego dostarczyły naszym czwartoklasistą wspaniałych wrażeń.
Pierwszy pokaz dotyczył OGNIA: Magia, chemia i alchemia.Następnie uczniowie udali się do sali gdzie odbywają się wykłady z fizyki. Tematyka: Poruszająca elektryczność.
Uczniowie z klasy 4a i 4b zostali również poprzedni do wzięcia udziału w eksperymentach.
Na koniec był pokaz: Odkrywanie zaskakujących faktów w codziennych minerałach. Tu Karol z naszej szkoły został poproszony o zrobienie swojej mieszanki , która mógł potem zabrać na pamiątkę.
Wyjazd był bardzo udany i pouczający .20
"Archipelag Skarbów "
W dniach 28-29 września klasy 8a i 8b uczestniczyły w warsztatach profilaktyczno - wychowawczych "Archipelag Skarbów". Spotkanie miało pobudzić młodych ludzi do refleksji nad znaczeniem uczuć, marzeń, szacunku do drugiej osoby oraz skłonić do planowania swej przyszłości z dala od używek. A wszystko po to, aby znaleźć w życiu prawdziwy skarb( miłość i szczęście)". Uczniowie naszej szkoły brali aktywny udział w proponowanych ćwiczeniach. Na Festiwalu Twórczości powstał wiersz i ciasto(!) o miłości, a także prezentacja w języku angielskim o zrealizowanych marzeniach. Wszystkim polecamy "Archipelag Skarbów ".
Warsztaty "Majsterkowo" klasy III b
Dnia 27.09.23 r. klasa III b uczestniczyła w bezpłatnych warsztatach "Majsterkowo" w Castoramie. Podczas zajęć poświęconych tematyce drewna, dzieci dowiedziały się jak wygląda proces przetwarzania drewna od momentu posadzenia drzewa aż do sprzedaży drewnianej deski w sklepie. W ramach warsztatów dzieci miały okazję samodzielnie złożyć drewnianą skrzyneczkę na kwiaty i ją pomalować. Dzieci dostały również wrzos do posadzenia, książeczkę, kredki oraz breloczek. Wycieczka była bardzo udana.
WARSZTATY PROFILAKTYCZNO-WYCHOWAWCZE PROGRAM „ARCHIPELAG SKARBÓW”
Program ten jest programem wychowawczo- profilaktycznym. Jest zbudowany wokół kluczowych tematów dotyczących dojrzewania -szczęście, miłość, przyjaźń, relacje między nastolatkami. W warstwie profilaktycznej Program pracuje w obszarze uzależnień (alkohol, narkotyki, dopalacze, uzależnienia behawioralne- pornografia), ograniczania, depresji. Program prowadzić będą trenerzy Pracowni Rozwoju Społecznego. Program jest wpisany do „Systemu standardów i rekomendacji programów profilaktycznych” sygnowanego przez najważniejsze agendy Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Edukacji Narodowej.
dla klas VIII a, b
PROWADZONE PRZEZ TRENERÓW PRACOWNI ROZWOJU SPOŁECZNEGO
TERMIN: 28 - 29 września 2023r.
MIEJSCE: TCK
WSZYSTKIE KLASY BIORĄ UDZIAŁ W PROGRAMIE RAZEM, PRZEZ DWA DNI od 9.00 do 12.30
uczniowie przychodzą do szkoły na 1 lekcję, potem o 8.45 wychodzą z wychowawcami do TCK-u, wracają do szkoły na 6 i pozostałe lekcje !!!
OPIEKA NAD UCZNIAMI: mają wychowawcy klas
w czasie warsztatów uczniowie będą korzystali z komórek w celu przeprowadzenia ankiety.
8a – p. D. Nazaruk
8b – p. E. Krupicka
Uczniowie przynoszą ze sobą podręczniki, zeszyty, ćwiczenia,w razie odwołania zajęć przez prowadzących mają być przygotowani do lekcji !!!
Uwaga! 28 września o godz. 16.00 szkolenie dla nauczycieli, a o godz. 17.00 – spotkanie dla rodziców klas VIII z organizatorami
w Urzędzie Stanu Cywilnego w sali ślubów – ul. Sienkiewicza 2
Temat: „ Komunikacja z nastolatkiem w okresie dorastania.”
"Dzień Chłopaka" - akcja SU
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Wszystkie