WOJEWÓDZKI KONKURS RECYTATORSKI
DZIEŃ EUROPEJSKI
9 maja w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Europejski, z tej okazji uczniowie mieli możliwość uczestniczenia w licznych atrakcjach. Organizatorami imprezy byli Krystyna Hibner-Sobczak, Aleksandra Gadula, Adam Szeliga, Adrianna Brodziak, Joanna Łukawska i Justyna Klimek.
Dziękujemy!
INFORMACJA WIELOSPECJALISTYCZNEGO SZPITALA POWIATOWEGO IM. B. HAGERA
ZEBRANIE Z RODZICAMI
III MIEJSCE W REJONIE W PIŁCE RĘCZNEJ CHŁOPCÓW
W dniu 06.05.2019r. odbyły się Rejonowe Zawody Piłki Ręcznej Chłopców rocznika 2003 - 2005 w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Reprezentacja naszych uczniów wywalczyła III miejsce, czego im serdecznie gratulujemy! W składzie zespołu wsytąpili: Wiktor Wacławczyk, Bartosz Warecki i Bartosz Bambynek z klasy 3a gimnazjum, Maxymilian Schulz, Robert Miska, Paweł Mecner, Mateusz Sadłakowski i Jakub Pawłowski z klasy 3b gimnazjum, Artur Stępień i Adam Zdobylak z klasy 3c gimnazjum, Mateusz Pokojski z klasy 8a, Radosław Wlazłowski z klasy 8b, Oliwier Łapok, Kacper Banaszkiewicz i Bartosz Gembczyk z klasy 7a oraz Jakub Nikiel z klasy 7b. Trenerzy: Ewa Garczarczyk, Dorota Tarkiewicz.
ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA
W naszej szkole 30 kwietnia 2019 r. odbyła się uroczysta akademia z okazji Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Po odśpiewaniu hymnu przypomniano najważniejsze fakty tego historycznego wydarzenia. Następnie pokaz prezentacji multimedialnej uzupełnił informacje o ówczesnej sytuacji politycznej Polski. Akademia zakończyła się wesołym rytmem piosenki "Witaj, jutrzenko" ("Mazurek Konstytucji 3 Maja").
Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy odświętnym strojem uhonorowali ten dzień.
NAGRODY BURMISTRZA MIASTA DLA NASZYCH UCZNIÓW
15 kwietnia 2019 roku w Tarnogórskim Centrum Kultury odbyła się uroczystość wręczenia Nagród Burmistrza Miasta za wysokie osiągnięcia sportowe. Z naszej szkoły tak szczególne wyróżnienie otrzymali: Maria Gulba z klasy 3B gimnazjum, Grzegorz Chromik z klasy 3B gimnazjum, Maciej Wiórek z klasy 3B gimnazjum i Juliusz Gulba z klasy 8A. Ich trenerzy to: mgr Marian Michalski, mgr Mariusz Kocik i mgr Dariusz Graf. Serdecznie gratulujemy wszystkim wyróżnionym i życzymy dalszych wybitnych sukcesów sportowych!
WIELKANOCNE ŻYCZENIA
KOMUNIKAT- AKCJA STRAJKOWA
INFORMACJA MEN DLA RODZICÓW W ZWIĄZKU ZE STRAJKIEM NAUCZYCIELI
Informacja MEN dla rodziców w związku ze strajkiem nauczycieli
Do obowiązków dyrektora szkoły i przedszkola należy zapewnienie uczniom bezpiecznych i higienicznych warunków pobytu na terenie placówki (1) i nie zwalnia go z tego obowiązku przystąpienie nauczycieli do strajku (2).
Strajk nie stanowi przyczyny odwołania zajęć w przedszkolu i szkole oraz jej zamknięcia (3).
W sytuacji strajku w przedszkolu lub szkole, dyrektor ma obowiązek zawiadomienia o tym fakcie rodziców uczniów.
Zapewnienie opieki (4) odbywa się zgodnie z planem pracy przedszkola oraz szkoły, tj. z tygodniowym rozkładem zajęć dydaktyczno‐wychowawczych, w tym godzin pracy świetlicy, łącznie z zapewnieniem posiłku, jeżeli dziecko z niego korzysta.
Jeżeli rodzic został powiadomiony o strajku, wówczas ma prawo do informacji o sposobie zapewnienia przez szkołę lub przedszkole zajęć opiekuńczych w tym czasie.
Rodzic, jeśli nie otrzyma komunikatu od dyrektora szkoły lub przedszkola, że nauczyciele przystępują do strajku, bez obaw może przyprowadzić lub wysyłać dziecko do szkoły i nie może spotkać się z sytuacją odesłania lub nieprzyjęcia dziecka do placówki oświatowej.
Jeżeli pomimo wskazanych obowiązków dyrektora szkoły lub przedszkola, rodzic nie otrzyma wystarczającej informacji, a placówka nie zapewnia opieki dziecku na czas strajku, powinien zgłosić ten fakt do organu prowadzącego (5) oraz kuratora oświaty (6).
- Art. 68 ust. 1 pkt 6 i ust. 5 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2018 r. poz. 996, z późn. zm.) oraz § 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003 r. poz. 69, z późn. zm.).
- Art. 7 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2018 r. poz. 967, z późn. zm.).
- § 18 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003 r. poz. 69, z późn. zm.).
- Art. 44 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2018 r. poz. 996, z późn. zm.), Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie wymagań wobec szkół i placówek (Dz.U. z 2017 r. poz. 1611), Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 marca 2017 r. w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół (Dz.U. z 2017 r. poz. 703) oraz Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 7 lutego 2012 r. w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 204).
- Art. 10 ust 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2018 r. poz. 996, z późn. zm.).
- Art. 51 ust 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2018 r. poz. 996, z późn. zm.).
Zalacznik_-_informacja_MEN_dla_rodzicow_w_zwiazku_ze_strajkiem_nauczycieli(1).doc
MAJSTERKOWO W CASTORAMIE
I d majsterkuje
W dniu 5 kwietnia 2019 roku klasa I d uczestniczyła w warsztatach majsterkowania w tarnogórskiej „Castoramie”. Program „Majsterkowo” wspiera rozwój dziecka poprzez realizowanie projektów manualnych umacniających w nim poczucie samodzielności.
Podczas zajęć poświęconych tematyce drewna dzieci dowiedziały się jak wygląda proces przetwarzania drewna od momentu posadzenia drzewa aż do sprzedaży drewnianej deski w sklepie.
W ramach zajęć dzieci miały okazję samodzielnie złożyć drewniany stojak na kubki.
Udział w zajęciach umożliwił najmłodszym uczniom nasze szkoły odkrycie pasji do majsterkowania oraz wykorzystanie zdobytej wiedzy do codziennej troski o środowisko naturalne. Dzieci miały okazję do pogłębienia wiedzy w zakresie ochrony środowiska naturalnego, powstawania materiałów czy też występowania różnych procesów w przyrodzie.
SUKCES PIŁKAREK RĘCZNYCH Z KLASY PIĄTEJ
Uczennice klasy 5a rozegrały w bieżącym roku szkolnym cykl turniejów w ramach Śląskiej Ligi Piłki Ręcznej o Mistrzostwo Województwa. W kategorii rocznika 2007/08 wzięło udział 19 zespołów. W poszczególnych turniejach nasza reprezentacja zdobywała miejsca na podium:
- III miejsce w Turnieju w Tychach w dniu 02.12.2018r.,
- III miejsce w Turnieju w Chorzowie w dniu 15.12. 2018r.,
- II miejsce w Turnieju w Tarnowskich Górach w dniu 12.01.2019r.,
- III miejsce w Turnieju w Żorach w dniu 02.03.2019r.,
- I miejsce w Finale C w Rudzie Śląskiej w dniu 06.04.2019r.
Skład mistrzowskiego zespołu tworzą: Maja Chrzęstek, Lena Fudalej, Maja Gałecka, Alicja Heliosz, Hanna Jeleń, Martyna Kasza, Wiktoria Konieczny, Urszula Listek, Jessica Łuszczyk, Oliwia Nogalska, Klaudia Pastuszka, Julia Wojewódka, Martyna Zalewska, Zuzanna Zawiślak. Trenerem dziewcząt jest mgr Dorota Tarkiewicz
Gratulujemy!!! ZAWODY_KL_5A.pdf
KONKURS PLASTYCZNY Z OKAZJI ŚWIATOWEGO DNIA ZDROWIA
8 kwietnia każdego roku obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia. W naszej szkole ogłoszony został z tej okazji konkurs plastyczny dla uczniów klas I – III pod hasłem „Z wizytą u lekarza”. Na konkurs wpłynęło 78 prac. Nagrodzono 32 dzieci, których prace można zobaczyć w Galerii Małego Artysty.
Dziękujemy Radzie Rodziców za sfinansowanie dyplomów i nagród, a zwycięzcom gratulujemy!
WYCIECZKA DO OSIKOWEJ DOLINY
3 kwietnia 2019r. klasa III a i III b udały się na wycieczkę do Osikowej Doliny w Koziegłowach. Pogoda była pięknie wiosenna i nastroje podróżników również. Podczas zajęć warsztatów plastycznych dzieci wykonały z drzewa osikowego wesołe zajączki oraz ozdabiały wielkanocne koszyczki. Poznały tradycję wyplatania kapeluszy oraz wykonywania ozdób z miękkiego drzewa osikowego. Podczas zajęć zajadaliśmy maślane ciasteczka domowej roboty oraz braliśmy udział w animacjach przygotowanych przez instruktorów. Było Super! Polecamy wszystkim :)
I MIĘDZYSZKOLNY TURNIEJ SIATKÓWKI
W sobotę 30 marca br. odbył się I Międzyszkolny Turniej Siatkówki pomiędzy nauczycielami i rodzicami reprezentującymi szkoły podstawowe na terenie Dzielnicy Śródmieście-Centrum, bowiem głównym współorganizatorem sportowej imprezy integracyjnej środowisk szkolnych była Rada Dzielnicy Śródmieście. W rozgrywkach wzięły udział reprezentacje Szkoły Podstawowej nr 3, Szkoły Podstawowej nr 9 i Szkoły Podstawowej nr 10. Po losowaniu kolejności rozgrywanych meczy pierwsze spotkanie rozegrały reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 3 i reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 10. Gra toczyła się do dwóch wygranych setów. W pierwszym secie wygrała Szkoła Podstawowa nr 10. Po zmianie stron na boisku w drugim secie lepsza jednak okazała się reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 3. W ostatnim wyrównanym secie niestety musieliśmy uznać wyższość Szkoły Podstawowej nr 10. Ostatecznie przegraliśmy po zaciętym meczu 1:2 ze Szkołą Podstawową nr 10. Następny mecz rozegrany pomiędzy Szkołą Podstawową nr 9 i Szkołą Podstawową nr 10 zakończył się wygraną Szkoły Podstawowej nr 10 2:0. W ostatnim meczu między Szkoła Podstawową nr 3 i Szkołą Podstawową nr 9 zwycięstwo należało do naszej reprezentacji! Ostatecznie I miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 10, II miejsce - Szkoła Podstawowa nr 3, III miejsce - Szkoła Podstawowa nr 9.
Skład naszej reprezentacji: pani Karolina Ciempka, pani Julia Hojdas, pan Paweł Kępski, pan Tomasz Klimek, pan Marcin Kubecki, pan Rafał Lipiński, pan Krzysztof Reut, pani Aleksandra Baec i pan Mikołaj Parkietny
GRATULACJE !!!!!!!!!Przerwy między meczami zostały uświetnione występami uczniów. Naszą Szkołę reprezentował zespół cheerleaderek, w którego składzie wystąpiły uczennice klasy VIIa. Dziękujemy im za piękny pokaz!
Dziękujemy wszystkim uczniom, rodzicom i nauczycielom, którzy zaangażowali się do udziału we wspólnej zabawie - tym, którzy walczyli na boisku, ale i tym, którzy kibicowali na trybunach!
GALA LAUREATÓW WOJEWÓDZKICH KONKURSÓW PRZEDMIOTOWYCH
29 marca br. odbyła się Gala Laureatów Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych dla uczniów szkół podstawowych i dotychczasowych gimnazjów województwa śląskiego w roku szkolnym 2018/2019. Wśród wyróżnionych uczniów naszego województwa znalazła się Tatiana Wieczorek z klasy IIIa gimnazjum, która zdobyła tytuł laureatki Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z geografii. Do konkursu została przygotowana przez panią mgr Barbarę Szymańską. Jako laureatka konkursu przedmiotowego Tatiana nie tylko otrzymuje z danych zajęć edukacyjnych najwyższą roczną ocenę klasyfikacyjną, ale także na podstawie otrzymanego zaświadczenia jest zwolniona z danego zakresu odpowiedniej części egzaminu gimnazjalnego, czyli z egzaminu z przedmiotów przyrodniczych. Zwolnienie jest równoznaczne z uzyskaniem z tej części najwyższego wyniku, czyli 100%! Ponadto dzięki zdobytemu tytułowi laureatki Tatiana będzie przyjęta w pierwszej kolejności do szkoły ponadgimnazjalnej. Serdecznie gratulujemy!
Warto także dodać, że wśród tegorocznych finalistów Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych znalazł się Maksymilian Skowron z klasy VIIIa. Maksymilian już po raz drugi uzyskał tytuł finalisty Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z matematyki, kontynuując ubiegłoroczny sukces. Gratulacje!
WARSZTATY PSYCHOEDUKACYJNE O AGRESJI
"Kto mieczem wojuje, od miecza ginie" - to przysłowie dzieci rozpoznają i tłumaczą bezbłędnie. Rozumieją fakt powrotu przemocy do agresora. Reakcji na złość wraz z jej wszelkimi przejawami uczą się już najmłodsi ludzie. Nawyki z dzieciństwa będą oddziaływać na człowieka dorosłego. Dlatego tak istotne jest, by Jaś nauczył się, jak reagować na wszelkiego typu frustracje po to, by Jan umiał stawiać im czoła.
W marcu w naszej szkole uczniowie klas nauczania początkowego wzięli udział w programie profilaktycznym „Kto mieczem wojuje”. Zajęcia były prowadzone przez psychologa ze Śląskiego Centrum Profilaktyki i Psychoterapii. Na zajęciach dzieci odrysowywały kontur postaci na kartonie jako model, następnie na postaci zaznaczyły obszary złości w ciele ludzkim, określiły przy tym, jaki kierunek ona przybiera, zewnętrzny czy też wewnętrzny. Wraz z prowadzącym dzieci oceniały, jaką wartość przyjmuje złość okazywana i przetwarzana na różne sposoby – pozytywną czy też negatywną. Dzięki temu mali ludzie uczyli się, jak można radzić sobie ze złością.
Na koniec zajęć dzieci wraz z prowadzącym tworzyły kodeks zachowania akceptowanego w szkole, ale też w innych miejscach publicznych.
WARSZTATY EDUKACYJNE "KOMUNIKACJA W GRUPIE"
W klasach IV i V odbyły się warsztaty psychoedukacyjne prowadzone przez psychologa ze Śląskiego Centrum Psychoterapii i Profilaktyki. Dwugodzinny program pokazuje proces komunikacji inaczej niż zazwyczaj, proponuje przyjrzenie się mu z dystansem, poza codziennością. Dzieci otrzymują porcję wiedzy na temat komunikacji i wykorzystania jej w praktyce, w zabawach.
Czym jest komunikacja? Czy to rozkład jazdy pociągów? Czy może zdolność porozumiewania się między sobą? Poprzez zabawy o różnym stopniu trudności dzieci zdobywały umiejętność komunikowania swych uczuć, myśli, sądów. Komunikowanie się jest procesem, którego można się nauczyć. Zajęcia były prowadzone z wykorzystaniem zabaw i metod aktywizujących.
NAGRODY W IX OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE LITERACKIM
27 marca 2019 r. w Szkole Podstawowej w Tworogu z oddziałami gimnazjalnymi w Brynku odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród w IX Ogólnopolskim Konkursie Literackim „To, co ważne. Mój głos w sprawie wartości.”, zorganizowanym pod patronatem ks. profesora Jerzego Szymika oraz honorowym patronatem Śląskiego Kuratora Oświaty. Celem konkursu było przedstawienie w literackiej formie własnych refleksji o tym, co w życiu każdego człowieka istotne, wartościowe; o trudnych wyborach, o zwycięstwie nad słabościami, o godności, pasji, marzeniach i szczęściu. Prace literackie były oceniane w trzech kategoriach: utwory poetyckie (zestaw 3 wierszy), fragment prozy i esej. W konkursie zostały nagrodzone uczennice naszej szkoły w następujących kategoriach:
- w kategorii - poezja: Maria Gulba z klasy IIIb gimnazjum – II NAGRODA (opiekun: mgr Katarzyna Binias) i Julia Kalinowska z klasy IIIb gimnazjum – WYRÓŻNIENIE (opiekun: mgr Katarzyna Binias),
- w kategorii - proza – opowiadanie: Maja Bilińska z klasy VIIC – III NAGRODA (opiekun: mgr Hanna Duda),
- w kategorii - esej: Marta Pokluda z klasy VIIC – III NAGRODA (opiekun: mgr Hanna Duda).
Serdecznie gratulujemy nagrodzonym uczennicom i ich opiekunom oraz życzymy dalszych sukcesów!
I MIEJSCE W PIŁCE RĘCZNEJ CHŁOPCÓW
W dniu 27.03.2019r. odbyły się z kolei Miejskie Zawody Piłki Ręcznej Chłopców rocznika 2003 - 2005, zorganizowane w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej o Puchar Burmistrza Miasta Tarnowskie Góry. Szkolna reprezentacja chłopców wywalczyła I miejsce i zakwalifikowała się do etapu rejonowego. W składzie zespołu wystąpili: Wiktor Wacławczyk, Bartosz Warecki i Bartosz Bambynek z klasy 3a gimnazjum, Maximilian Schulz, Robert Miska, Paweł Mecner, Mateusz Sadłakowski i Jakub Pawłowski z klasy 3b, Artur Stępień i Adam Zdobylak z klas 3c gimnazjum, Mateusz Pokojski z klasy 8a, Radosław Wlazłowski z klasy 8b, Oliwier Łapok, Kacper Banaszkiewicz i Wiktor Kowalski z klasy 7a oraz Jakub Nikiel z klasy 7b. Organizacją zawodów zajmowała się pani mgr Bożena Brzozowska. Trenerami zwycięskiej drużyny były: mgr Ewa Garczarczyk i mgr Dorota Tarkiewicz.
Gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnym etapie!
Archiwum Aktualności